Ayasofya’ya giremeyen genç gözyaşlarına boğuldu

Güncelleme:

86 yıl sonra kılınacak cuma namazıyla ibadete açılacak olan Ayasofya Camii çevresindeki alanlar dolduğu için vatandaşlar alana giremedi. Bir vatandaşın gözyaşlarına boğulduğu anlar kameraya yansıdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 86 yıl aradan sonra kılınacak ilk Cuma namazıyla yeniden ibadete açılacak olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ne vatandaşlar da akın etti. Çok sayıda vatandaş sabahın erken saatlerinde alana gelmeye başladı. Alanda namaz kılınacak bölümlerin dolduğunu ise İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Alana girişler durdurulmasına rağmen çok sayıda vatandaş ise bölgeye gelmeye devam ediyor. Bir vatandaşın Çemberlitaş’taki giriş noktasında alana giremeyeceğini öğrenince yaşadığı üzüntü ve ağladığı anlar kameralara yansıdı. Görüntülerde üzüntüden polis barikatının olduğu noktaya oturan vatandaşı polislerin kaldırdığı görüldü.

Ayasofya’ya giremeyen genç gözyaşlarına boğuldu - Resim : 1

“Yasaklandıysa bu tedbirler doğrultusundadır”
Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasıyla ilgili konuşan vatandaşlardan Turan Yazıcı, “Bu mutlu güne, zamana tanıklık etmeye geldik. Çok yoğun çok kalabalık. Hayırlı olsun, bir şekilde Cuma namazımızı kılacağız yasaklandıysa bu tedbirler doğrultusundadır. Doğru olan neyse onu yapıyorlar. Yasaklara riayet etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ayasofya’ya giremeyen genç gözyaşlarına boğuldu - Resim : 2

“Gidemiyoruz kapalı, nasip kısmet”
Tarihi bir güne tanıklık etmek istediğini, alana girişlerin durdurulması nedeniyle giremediğini ifade eden vatandaşlardan bir tanesi, “Çok mutluyuz, bu heyecanı yaşamak gerekiyor. Ankara Keçiören’den geliyorum. Gidemiyoruz kapalı, nasip kısmet. Bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ayasofya’ya giremeyen genç gözyaşlarına boğuldu - Resim : 3

İHA

Etiketler cami ayasofya