’Batı Yakası Hikayesi’ Gönülleri Fethetti

’Batı Yakası Hikayesi’ Gönülleri Fethetti

Ünlü orkestra şefi ve bestecisi Leonard Bernstein’ın Oscar ödüllü eseri ve bir Broadway klasiği olan, ’Batı Yakası Hikayesi’ müzikali muhteşem bir prömiyer ile Mersinli sanatseverlerle buluştu.Mersin...

Ünlü orkestra şefi ve bestecisi Leonard Bernstein’ın Oscar ödüllü eseri ve bir Broadway klasiği olan, ’Batı Yakası Hikayesi’ müzikali muhteşem bir prömiyer ile Mersinli sanatseverlerle buluştu.

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Leonard Bernstein’in ’Batı Yakası Hikayesi’ müzikalinin Mersin prömiyerini, şef İbrahim Yazıcı yönetiminde Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşturdu. Librettosu Arthur Laurents’a, şarkı sözleri Stephan Sondheim’e ait eseri, Devlet Opera ve Balesi’nin uluslararası ödüllü koreografı Mehmet Balkan sahneye koyarken, dekor tasarımı Tayfun Çebi’ye, kostüm tasarımı Aydan Çınar’a, ışık tasarımı Tarı Deniz’e ait. Eserin reji yardımcılığını Melih Öztürk ve Aslı Onaç Aytekin, koreografi asistanlığını Mahmut Akyol ve Kürşat Kılıç üstlendi.

Oldukça kalabalık bir kadronun görev aldığı eserde başlıca rolleri Funda Hayfavi, Atay Ergezen, Neslihan Ulaş, Yusuf Ziya Büyükaslan, Mehmet Erkoç, Ayşe Pınar Balay, Başak Yıldız, Burcu Özdoğan, Okan Fidan, Melis Sena Yeşiller, Serkan Karagöz, Baran Taner, Tuğrul Enver Töre, Emrah Erdem Gedik, Orhan Güllüler, Tolga Erden, Serkan Sevinç, Levent Yetkin, Ercüment Şirin, Serbülent Biçer paylaştı. Temsil sonunda sanatseverler, sanatçıları dakikalarca ayakta alkışladı.

New York’ta, 1957 yılında Winter Garden Theatre’da ilk kez sahnelenen ve başta Avrupa olmak üzere pek çok dünya sahnelerinde de yer alan ’Batı Yakası Hikayesi’ müzikali, 1961 yılında sinemaya uyarlanarak 10 dalda Oscar ve Grammy ödülleriyle 20’den fazla ödüle layık görüldü. W. Shakespeare’ın Romeo ile Jülyet eserinin modern uyarlaması olarak da görülen, görkemli sahneleri, müziği ve danslarıyla işitsel ve görsel bir şölen olan ’Batı Yakası Hikayesi’, 1950’li yılların New York sokaklarında yaşayan asi gençliğin öyküsünü anlatıyor.

MDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni Aslı Utku Engin, Mersin Devlet Opera ve Balesi olarak başyapıtları sanatseverlerle buluşturmaya devam ettiklerini belirterek, "Bu doğrultuda Broadway’ın ünlü müzikali ’Batı Yakası Hikayesi’ni Mersinli sanatseverlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşadık. Bu eşsiz eserin temsillerine, sanatseverleri davet eder, yer sıkıntısı yaşanmaması için temsil biletlerinin şimdiden temin edilmesini tavsiye ederiz" dedi.

Eserin, nisan ayı içerisinde sahnelenecek diğer temsilleri ise 7 ve 9 Nisan tarihlerinde aynı sahnede yer alacak.