Benzine indirim geliyor

Benzine indirim geliyor
Güncelleme:

Brent petrol fiyatlarındaki bir yukarı bir aşağı dalgalanma tüm hızıyla devam ederken yeni yıla da zamla giren benzin fiyatlarına indirim geliyor... İşte güncel ve indirim sonrası oluşacak akaryakıt fiyatları...

Brent petrol ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle akaryakıt fiyatları bir aşağıya bir yukarı hareket etmeye devam ediyor. 

Güne 79,17 Dolar'dan başlayan Brent petrolün varil fiyatı da 79,31 Dolar'dan işlem görüyor.  Brent petrol fiyatının 2023 yılının ilk haftasını sert düşüşle kapatmasından sonra benzin fiyatlarına indirim gelmesi bekleniyor.

BENZİNE İNDİRİM GELİYOR

Sektör yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzin grubunda 63 kuruş indirim bekleniyor. Motorin ve LPG'de ise bir fiyat değişikliği beklenmiyor. 

İndirim sonrasında 11 Ocak Çarşamba günü itibariyle benzinin fiyatı, İstanbul'da 19,51 TL'den 18,88 TL'ye, Ankara'da 19,71 TL'den 19,08 TL'ye, İzmir'de ise 19,70 TL'den 19,07 TL'ye gerilemesi bekleniyor.

Brent petrol fiyatındaki yükseliş sonrasında benzin fiyatlarına son olarak 0,84 TL'lik bir zam uygulanmıştı.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Akaryakıt fiyatları il, ilçe ve bayiler arasında farklılık gösterse de güncel akaryakıt pompa fiyatları ortalama şu şekilde: 

İstanbul
Benzin fiyatı: 19,51 TL
Motorin fiyatı: 22,07 TL
LPG fiyatı: 10,76 TL

Ankara
Benzin fiyatı: 19,71 TL
Motorin fiyatı: 22,26 TL
LPG fiyatı: 10,74 TL

İzmir
Benzin fiyatı: 19,70 TL
Motorin fiyatı: 22,43 TL
LPG fiyatı: 10,83 TL

Benzin ve motorin 2022 yılı başında kaç paraydı ?

Hatırlanacağı gibi 2022 yılı başında benzinin litre fiyatı 12,91 TL; motorinin ise 12,76 TL düzeyindeydi. Yılın ilk yarısına gelindiğinde benzin 28,46 TL’ye yükseldi. 6 ay içinde fiyattaki artış oranı yüzde 120’yi buldu. Yılın ikinci yarısında petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı gerileme gösteren benzinin litresi en düşük rakamı 18,66 TL ile Eylül ayında gördü. Fakat bu rakam kısa süreli oldu ve fiyat tekrar yükselişe geçti. Bu ay petrolün yıl içi en düşük seviyeye gerilemesi ile fiyat 18,62 TL’ye indi. Son zam ile benzinin litresi 19,46 TL’ye yükseldi. Zammın ardından benzindeki yıl içi yükseliş oranı yüzde 44 oldu.

2022 yılı sene başında benzinden daha düşük olan litre fiyatı gelen seri zamlarla Haziran ayında 29,99 TL’ye çıktı. 6 ay içinde fiyat yüzde 135 oranında rekor artış gösterdi. Yılın ikinci yarısında başlayan indirimle 22,07 TL’ye geriledi. Bugün itibarıyla motorinde yıllık yükseliş oranı yüzde 73.

Akaryakıt fiyatları nasıl belirleniyor?

Petrol Piyasası Kanunu gereği 1 Ocak 2005 tarihi itibarıyla Serbest Fiyatlandırma Sistemi'ne geçildi.

Bu sistem ile sektördeki akaryakıt dağıtım şirketleri, farklı fiyat politikalarına göre depo satış fiyatını belirlemekte serbest olduğu gibi, bayiler de dağıtım şirketleri tarafından kendilerine tavsiye edilen tavan pompa satış fiyatlarını uyguluyor veya bulundukları bölgenin rekabet koşullarına göre kendi pompa satış fiyatlarını uygulamakta serbest.

Türkiye'de akaryakıt pompa fiyatları, rekabet koşulları göz önünde bulundurularak oluşturuluyor.

Rafineri fiyat oluşumu şöyle:

Gümrüksüz rafineri fiyatı + ÖTV + EPDK payı = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç)

Gümrüksüz rafineri fiyatı ne demek?

Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları, 'gümrüksüz rafineri fiyatı' anlamına gelir.

Türkiye'de bu piyasa izlenir, son fiyat değişiminden itibaren, günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı oluşur.