Berat Albayrak: ''Dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz''

Berat Albayrak: ''Dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz''
Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk lirasının dolar karşısında yaşadığı büyük değer kaybına rağmen, “Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil” ifadesini kullandı.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun aktardığına göre hafta başında AKP’li milletvekilleriyle bir araya gelen Albayrak, vekillere ‘Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler’ üzerine bir sunum yaptı.

Albayrak sunumda kurdaki duruma ilişkin, “Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil” diye konuştu.

Albayrak, şöyle devam etti:

“Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz.”

Türkiye Gazetesi