Boğaziçi olayları anketlere böyle yansıdı! İşte son anket sonuçları

Boğaziçi olayları anketlere böyle yansıdı! İşte son anket sonuçları
Güncelleme:

Metropoll tarafından yapılan son kamuoyu anketinde AK Parti seçmeninin yüzde 55,1'inin, rektörlerin üniversitelerin öğretim elemanları tarafından seçilmesinden yana olduğu ortaya çıktı.

MetroPoLL araştırma, Türkiye’nin gündemindeki rektör atamalarını vatandaşa sordu. Sonuçları sosyal medya hesabından paylaşan MetroPoLL Araştırma Başkanı Özer Sencar, “Halkımızın ezici çoğunluğu rektörlerin atanmasına karşı. Rektörleri öğretim üyelerinin seçmesi isteniyor” ifadelerini kullandı.

Sonuçlara göre; vatandaşların yüzde 73’ü rektörlerin öğretim elemanlarının seçmesinden yana. Rektörleri Cumhurbaşkanının ataması gerektiğini düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 18.

 24 Haziran 2018 Genel seçimlerinde oy verdikleri partilere göre verilen cevaplara bakıldığında ise AK Parti’lilerin yüzde 55,1’i rektörlerin üniversitenin öğretim elemanlarının seçmesinden yana. AK Parti’ye oy verenlerden sadece yüzde 33,2’si Cumhurbaşkanının ataması gerektiğini düşünüyor.

 Cumhur İttifakı’nda AK Parti’nin ortağı olan MHP’de ise seçmenlerin yüzde 65,1’i rektörleri üniversitenin öğretim elemanlarının seçmesi gerektiğini düşünüyor. Cumhurbaşkanının atamasını isteyenler ise yüzde 29,5’te kaldı.

Boğaziçi olayları anketlere böyle yansıdı! İşte son anket sonuçları - Resim : 1

Yapılan anketten çıkan bir başka sonuca göre; halkın üniversitelerin idari ve akademik olarak siyasetten bağımsız olmasını istediği ortaya çıktı.

Boğaziçi olayları anketlere böyle yansıdı! İşte son anket sonuçları - Resim : 2