Boğaziçi Üniversitesi dekanı hakkında intihal şikayeti

Boğaziçi Üniversitesi dekanı hakkında intihal şikayeti
Güncelleme:

Bir grup Boğaziçi mezunu, kayyum rektörün mart ayında İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olarak atadığı Murat Önder’in doktora tezine ilişkin intihal raporu hazırlayıp ilgili kurumlara şikâyet etti.

Boğaziçi Üniversitesi mezunları, Mart ayında üniversitelerine İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olarak atanan Murat Önder’in doktora tezinde intihal yaptığını belirttikleri bölümleri raporlaştırarak ilgili üniversitelere ve kurumlara şikâyet etti.

Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi (BUİM) içinde yer alan bir grup mezun, 2022 yılı Mart ayı içerisinde Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi dekanlığına atanan Murat Önder’in doktora tezinde intihal yaptığını belirttikleri bölümleri saptayarak, hazırladıkları raporları birkaç makalesinde tespit edilen çifte yayın durumu ile birlikte Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK), Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK), Murat Önder’in akademik kadrosunun bulunduğu Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesine ve dekanlık atamasının yapıldığı Boğaziçi Üniversitesine gönderdi. Ayrıca doktora derecesi aldığı Florida State Üniversitesine incelenmek üzere iletti.

‘BİRKAÇ HATADAN İBARET DEĞİL’

Önder’in doktora tezleri üzerinde yaptıkları ayrıntılı inceleme sonucunda doğrudan intihal yapıldığını belirttikleri bölümleri, orijinal metinlerle karşılaştıran Boğaziçi mezunları, bu tezde intihalin birkaç arızi hatadan ibaret olmadığını, blok şeklinde alıntıların, atıfta bulunmadan sunulduğunu, hiç atıf olmayan ve kaynakçada belirtilmeyen kaynakların da bulunduğunu savundu.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ilgili maddeleri çerçevesinde, ilgili üniversiteler ile YÖK, ÜAK ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne intihal inceleme raporlarını ilettiklerini duyuran mezunlar, bu kurumların Etik İnceleme ve Soruşturma Komisyonlarından detaylı araştırma talebinde bulunduklarını açıkladılar.

‘KENDİ İFADESİYMİŞ GİBİ…’

Tezlerin büyük bölümünde farklı yazarların ifadelerinin, tırnak işareti ya da paragraf girintisi gibi alıntı olduğunu belirten doğru bir form kullanılmadan, kendi ifadesiymiş gibi gösterildiğini belirten mezunlar bu şekilde peş peşe alıntılar üzerine kurgulanmış bölümler bulunduğunu, Önder’in bu alıntıları herhangi bir özgün düşünceye bağlamayıp bir tartışma getirmediğini de söylediler. Boğaziçi mezunları yanıltıcı referans kategorisinde sayılabilecek sorunlu bölümlerin sayısının ciddi düzeyde olduğunu, giriş kısımlarından başlayıp, sonuç bölümlerine kadar dağıldığını, hatta tezin akademik açıdan bir anlam ifade etmese de ‘Teşekkür’ bölümünde bile olduğunu belirttiler.

Akademisyenlerin yazdığı tezlerin ve bunlar aracılığıyla kazandıkları unvanların liyakati temellendirdiğine dikkat çeken mezunlar, “Liyakat özgün akademik çalışmaların değeriyle bilimsel yetkinlikle ve akademik ahlakla oluşur. Üniversitemize görev süresi devam eden İktisadi, İdari Bilimler Fakültesi Dekanı görevinden alınarak dekan atanan Murat Önder, doktora tezinde ve yayınlarındaki intihal iddialarıyla yüzleşip hesap vermek zorundadır” açıklamasını yaptı.