Bürokraside Nureddin Nebati depremi!

Bürokraside Nureddin Nebati depremi!
Güncelleme:

Göreve geldiği günden bu yana enflasyon tahminlerini sürekli revize etmek zorunda kalmasıyla dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile ilgili Ankara kulislerinden bir iddia daha sızdı.

Hatırlanacağı gibi Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bundan sadece 20 gün önce, 2 Eylül'de Borsa İstanbul'a ilişkin olarak "Borsa İstanbul, yerli ve yabancı yatırımcının güvenle yatırım yaptığı bir mecra haline geldi." demişti. Bakan Nebati 11 Eylül'de ise sosyal medya hesabından "Borsa İstanbul, halka açık şirketlerimiz ve yatırımcılarımız açısından her geçen gün daha da cazip hale geliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Daha önce yaptığı enflasyon tahminlerinin bir türlü tutmaması ile eleştirilen Bakan Nebati'nin Borsa İstanbul açıklamaları, borsadaki geçen hafta başlayan büyük düşüşle birlikte tartışılmaya başladı.

Sözcü gazetesi yazarı Serpil Yılmaz, Borsa İstanbul bankacılık endeksinde yaşanan yüzde 170'lik yükselişin ardından yüzde 35 düşüşün bürokrasiyi hareketlendirdiğini ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati'nin istifasını istediklerini yazdı. Yılmaz ayrıca Borsa çevrelerinde SPK'nın bankacılık hisseleriyle ilgili yayımlayacağı bir uyarı yazısının Bakan Nebati'nin borsa ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle işleme koyamadığını öne sürdü.

"Bürokrasi Nebati'nin kellesini istiyor  " başlık bugünkü yazısında Yılmaz şunları kaydetti:

"Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile BİST ve Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) yönetimi arasında derin bir hesaplaşma yaşanıyor. Borsaya yatırımcı çağırırken bülbül kesilen Nebati'nin koltuğu sağlam görünmüyor. Sorumluluğu ekibinin üzerine mi atacak, affı mı istenecek 'yakın zamanda' öğreniriz Borsa çevrelerinde, SPK'nın 8 Eylül'de söz konusu bankacılık hisseleriyle ile ilgi uyarı yazısı hazırladığı, ancak 11 Eylül'de bakanın yaptığı açıklama nedeniyle işleme koy(a)madığı iddia ediliyor."

 

Serpil Yılmaz'ın Sözcü gazetesindeki yazısının tamamı için...