Çoooook uzaklardan gelen bu 10 Kasım videosu sosyal medyayı salladı

Dün ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete uğurladığımız günün yasını tutarken yalnız değildik. Pek çok ülke Türkiye'nin yasına saygıya sahne oldu. Ancak aralarında öyle bir an yaşandı ki... Güney Kore'de haber bültenini sunan spikerin "Haberleri sunmaya ayakta başlamak istiyorum" diyerek ayağa kalkması duygu dolu anlara yol açtı.

Güney Kore'de de Atatürk'ün ölüm yıldönümü unutulmadı. Güney Kore'nin bir televizyon kanalının rejisi dün saat 09.05'te Atatürk haberine yer verdi. Haberleri sunan spiker söze "Haberleri sunmaya ayakta başlamak istiyorum. Çünkü" diyerek ayağa kalkması duygu dolu anlar yaşattı.

Spiker "Bu sabah Türkiye İstanbul'daki Dolmabahçe Sarayı'ndaki bir ölüm tüm Türk halkını çok üzdü. Bu sabah saat 09.05'de Türkiye'nin kurucusu hayata gözlerini yumdu. Tam bu saatte Türk halkı kendilerini bağımsızlığı veren Atatürk için ayakta saygı duruşunda bulunuyorlar. Türk lideri hakimiyeti Osmanlı padişahından alıp, Türk halkına vermişti. Yeni modern bir ülke kurmayı başarmıştı. Bugün Atatürk'ün adı İncheon Bupyung Park'ta bir tarihe alana verildi" diyerek diğer habere geçti.

Güney Kore'de spikerin Atatürk haberine ayakta sunması büyük tekdir görürken, biz ise oturarak sunulması eleştirildi. 

İsmini vermek istemeyen bir kişi "Atatürk olmasa Türkiye diye bir ülke olmazdı. Atatürk'e ne keder saygı duysak ne kadar minnet etsek hakkını ödeyemeyiz. Ona olan sevgimiz hiç bir zaman bitmeyecek. Ama Türk televizyon kanallarının çoğu ona gerekli değeri göstermeyip, laf olsun diye haber bültenlerine koyuyor. Kimse şu Güney Koreli spiker kadar olamadı" diye görüş bildirdi.

Seçiniz...