Cumhurbaşkanımıza teşekkür borcumuz var

Cumhurbaşkanımıza teşekkür borcumuz var

ESKİ Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Türkiye'de Milli Türk Talebe Birliği Kültür Müdürlüğü'nde düzenlenen "28 Şubat ve Türkiye'de Demokratikleşme...

ESKİ Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Türkiye'de Milli Türk Talebe Birliği Kültür Müdürlüğü'nde düzenlenen "28 Şubat ve Türkiye'de Demokratikleşme Süreci" konulu konferansta konuştu. Arınç konuşmasına, ölüm yıldönümü nedeniyle Necmettin Erbakan'ı rahmetle anarak başladı. Dil, din ve tarih şuuru hakkında konuşan Arınç, Türkçe'nin güzel kullanılması hakkında bilgiler verdikten sonra dinin de doğru okunması ve okutulması gerekliliğine dikkat çekti.

"IŞİD BELASINI GÖRDÜKTEN SONRA DİNİMİZİ DAHA İYİ ÖĞRENMENİN FARKINA VARDIM"

Arınç, "Işid ve benzeri belaları gördükten sonra dinimizi daha ne kadar iyi öğrenmemiz gerektiğini biraz daha farkına vardım" dedi. Son bir buçuk yılında Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı olarak görev yaptığını belirten Arınç, terör örgütlerinin insan ve maddi kaynaklarının nereden ve nasıl geldiğini gördüğünü belirterek "Dinimize daha çok yapışmamız gerektiğine kanaat getirdim. Eğer İslamı iyi bilmezsek pek çok kötü akımlara kapılan gençlerimiz olabilir. Bu canlı bombalar, hayatlarını bombayla havaya uçuranlar eğer cennete gideceğim diye düşünüyorsa. Bu çarpık ve yanlış bir düşüncedir" diye konuştu.

ANADOLU MÜSLÜMANLIĞI...

Türkiye'nin İslamı çok güzel yaşadığını ifade eden Arınç, "Anadolu müslümanlığı diyorlar. Tabir doğru mu bilmem ama, Anadol^'da yaşanan müslümanların amelleri bence bütün dünyada örnek olmalıdır" dedi. Selefi anlayışının Türkiye'de rağbet görmediğini belirten Arınç, "Bana gelen günlük raporlarda Türkiye'den bu örgütlere katılanların sayısı emin olun Avrupa'nın en medeni ülkelerinden katılanların sayısının en az yarısıydı" dedi.

"İFTİHARLA SÖYLÜYORUM. BUGÜNKÜ CUMHURBAŞKANIMIZ..."

Eskiden MGK'da askerler ve sivillerin karşılıklı oturduğunu anlatan Arınç, "İftiharla söylüyorum. Bugünkü Cumhurbaşkanımız, dünün Sayın Başbakanı Genelkurmay Başkanıyla verdiği bir kararla, sivil ve asker birbirine karıştı. Kıdem sırasına göre yeni bir oturma dönemi oluşturuldu" dedi.

"CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR BORCUMUZ VAR"

Ak Parti mensubu olarak bu ülkeye yaptıkları en önemli hizmetlerden birinin "Asker ve sivil ilişkilerini demokratik ülkelerde olduğu gibi normalleştirmek ve darbe dönemini kapatmak ve darbecilerden hesap sormaktır" diyen Arınç, "12 Eylülcülerden soruluyor, 28 Şubat davası da devam ediyor. Bu yüzden 2002'den bu yana ülkemizi yönetmiş olan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür borcumuz var" diye konuştu.

"BİRBİRİMİZİN ELİNİ TUTAR "YA SABIR" DERDİK"

Meclis başkanı olduğu dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile askeri toplantılara katıldıklarını anlatan Arınç, "Kokteyl verirlirdi. "Bunların kokteyline katılalım da günlerini tebrik edelim" derdik. Bir masanın başında ikimiz kalırdık. Hiçbirisi yanımıza gelmezdi. Karşımızdaki masalarda yerler içerlerdi. Bize de şöyle istisha edecek şekilde bakarlardı. Bizde birbirimizin elini tutar "ya sabır" derdik. Bugünler geçti. Bize bu hakaretleri yapanların hepsi rezil oldu. Allah bizi çok şükür bugünlere getirdi" diye konuştu.

"DEMOKRASİLERDE BALANS AYARI TANKLA TÜFEKLE YAPILMAZ..."

28 Şubat döneminde Sincan'da tankları yürütenlerin "Demokrasiye balans ayarı yaptık" açıklamalarında bulunduğunu hatırlatan Arınç, "2002 seçimleri sonuçlandığında ben de "Demokrasilerde balans ayarı tankla tüfekle yapılmaz. Sandıkla, millet iradesiyle yapılır" demiştim" diye konuştu.

ARINÇ: ERDOĞAN, OMUZU KALABALIK BİRİNE, "AĞZIMI AÇTIRMA BENİM, OTUR OTURDUĞUN YERDE, BEN DE O İMAM HATİP LİSESİNİN MEZUNU BİR DELİKANLIYIM'

Arınç ismini söylemediği bir yüksek rütbeli askerin imam hatipliler hakkında olumsuz konuşmasına, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müsaade etmeyerek, "Bana bak. Otur oturduğun yerde. Terbiyesizlik yapma, ben de o imam hatip lisesinin mezunu bir delikanlıyım" cevabını verdiğini söyledi. Arınç, "Bunlar yaşandı bitti. Herkes haddini bildi. Öyle ağzını açmış kocaman diliyle irtica, yobazlık, imam hatip bilmem ne... Bunları tehlike olarak gören omuzu kalabalık birine, o günün imam hatip neslinin, altın neslinin delikanlısı, "Ağzımı açtırma benim, otur oturduğun yerde, kafamı kızdırma, gelirsem sana şöyle yaparım" diye... tutanaklardan okuyabilirsiniz" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE YENİDEN MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİĞİ TESİS EDECEĞİZ"

Terör olaylarına da değinen Arınç, "Terörle mücadelede inşallah başarılı olacağız. Ve bunlar bellerini kımıldatamayacak, başlarını kaldıramayacak bir noktaya geldikten sonra da siyasi ve toplumsal bir tedbirle de Türkiye'de yeniden milli birlik ve kardeşliği tesis edeceğiz" dedi.

Etiketler arınç