Djokovic'ten Özür

Djokovic'ten Özür

Sırp raket Djokovic, teniste erkeklerin kadınlardan daha çok para ödülü kazanması gerektiğine dair önceki açıklamalarının yanlış anlaşıldığını belirterek özür diledi

ANKARA (AA) - Erkeklerde dünya sıralamasının zirvesinde yer alan Novak Djokovic, teniste erkeklerin kadınlardan daha çok para ödülü kazanması gerektiğine ilişkin önceki açıklamalarına artan tepkilerin ardından yanlış anlaşıldığını belirterek, özür diledi.

Djokovic'in teniste erkeklerin kadınlardan daha çok kazanması gerektiğine dair açıklamalarına kadınlarda dünya 1 numarası Serena Williams ile erkeklerde dünya 2 numarası Büyük Britanyalı Andy Murray'den tepki geldi.

Tek kadınlarda 21 grand slam turnuvası şampiyonluğu bulunan Williams, ABD basınına yaptığı açıklamada, Sırp tenisçinin görüşlerine katılmadığını vurgulayarak, "Acaba bir gün kızı tenise başlasa yine aynı şeyleri söyleyebilir mi? İki çocuğum olsaydı, herhangi birisi kız veya erkek olduğu için daha fazla kazanması gerektiğini onlara asla söylemezdim." şeklinde tepkisini gösterdi.

İngiliz basınına konuşan Murray ise teniste kadın ve erkeklere verilecek ödülün eşit olması gerektiğine inandığını kaydederek, "Geçen yılki ABD Açık'ta, Serena'nın maç biletleri erkeklerinkinden çok daha çabuk satılmıştı." diye konuştu.


- "Yanlış anlaşıldım"


Meslektaşlarından gelen tepkilere sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından cevap veren Djokovic, önceki sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, "Tenis, bugünlere gelmemde hayatım boyunca bana çok yardım etti. Daha önce anlatmak istediğim şey, turnuvalarda daha adaletli ve kazançlı bir ödül dağıtımı yapılması gerektiğine dairdi. Kadınlar ve erkekleri de kastetmiştim." ifadelerini kullandı.

Tenisçilerin kazançlarının artırılması gerektiğini vurgulayan Djokovic, "Hak ettiğimizi almak için mücadele etmeliyiz. Burada cinsiyet ayrımcılığı veya ödüllerde farklılığın artırılması yönünde bir mücadeleden asla söz etmiyorum. Sadece, tüm oyuncuların kortta verdiği eforun karşılığını alması gerektiğinden bahsediyorum." şeklinde görüşünü belirtti.

Tenisi çok sevdiğini vurgulayan 28 yaşındaki sporcu, "Tenis sayesinde, rüyalarını gerçekleştirmek adına önünde uzun bir yol olanlara yardımcı oluyorum. Tüm görüşüm budur ve yanlış anlaşıldıysam, herkesten özür dilerim." değerlendirmesinde bulundu.

Indian Wells Masters Tenis Turnuvası'nın direktörü Raymond Moore'un, kadın tenisçilerin erkek meslektaşları sayesinde var olduğu yönündeki değerlendirmesine tenis camiasından büyük tepkiler gelmesinin ardından Moore, istifa etmek zorunda kalmıştı.

Moore'un ardından konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Djokovic ise "Kadın sporcuların yaptıklarına çok büyük saygı duyuyorum. Vücut yapıları erkeklerinkinden çok farklı. Bu yüzden bizim karşılaşmadığımız birçok şeyi aşmak zorundalar. Çok hassas bir konu. Kadın sporcular, saygı ve takdiri hak ediyor. Eşit para ödülü konusunda Kadın Tenisçiler Birliği'nin (WTA) ne kadar uğraştığını biliyorum. Hakları için mücadele ettikleri ve kazandıkları için de onları alkışlıyorum. Profesyonel Erkek Tenisçiler Birliği (ATP) de daha çok çaba harcamalı. Çünkü istatistikler, erkekler maçlarının daha fazla izlendiğini gösteriyor. Bu yüzden daha fazla para ödülü almamız gerektiğini düşünüyorum. Kadınlar ve erkekler de kendi hakları için mücadele etmeli." değerlendirmesini yapmıştı.