Doğu'da terör mağdurlarına 1.000 TL ödeme ! O parayı teröre izin verenler ödesin..

Doğu'da terör mağdurlarına 1.000 TL ödeme ! O parayı teröre izin verenler ödesin..

Hükümetin halen üzerinde çalıştığı "Terör Master Planı" adı altında bölgeye neler yapılacağı kararlaştırılacak.

Haber3.com Not: Beceriksiz siyasiler "açılım açılım" diye terör örgütüne dokundurmadı. Örgüt dağdan şehre inerken, adeta dokunulmazlığı var. O sırada bunu savunan siyasiler ise oylarını yükseltme peşindeydi. Daha sonra ise bunu bir oyun olduğu ortaya çıktı. Teröristler ateş açmaya, saldırmaya başladı. Siyasiler ise bu kez "aldatıldık" ve "nankörler" demeye başladı. Artan terörü bastırmak için sokak aralarında şehir savaşına benzyen görüntüler yaşandı, şiddetli çatışmalar ile teröristlerin hainlikleri ile evler/işyerleri yakıldı, yıkıldı.. Onlarca semt, ilçe ve mahalle yaşanamaz halde. Ve hükümet bu kez de işte o bölgelere yardım etmek için her aileye 1.000 TL ödeme yapmayı planlıyor. Özetle, siyasiler kendi kabahatlerinin sonuçlarını dindirmek için milletin kasasından kullanmaya devam ediyor. Devlet çarkını oya döndürenlerin harcadığı paralar nereden geliyor ? Elbette 75 milyonun vergilerinden..

Başbakan’ın, MYK üyelerine de ana hatlarıyla anlattığı master planının, sosyal boyutu yanında, ekonomik uygulamaları da olacak. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre Master Plan’da yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

 

OKULLAR ONARILACAK

Başta, Cizre, Silopi ve Diyarbakır’ın Sur ilçesi olmak üzere, terör olayları nedeniyle mağdur olan vatandaşlarının kayıplarının giderilmesi için ekonomik plan uygulamaya geçirilecek. Her aileye, 1 yıl boyunca ayda 1000 lira ödeme yapılması planlanıyor.

Terör olayları nedeniyle hasar gören ve yakılan 72 okul STK’lardan da yardım alınarak onarılacak.

Hastane kampüslerine sağlık personeli için lojman inşa edilecek.

Özellikle 20 - 25 yaş arasındaki işsiz gençlerin istihdamı için devlet destekli tekstil kentlerin ve çağrı merkezlerinin kurulması planlanıyor.

Devletin anahtar teslimi sadece işletmek üzere atölyeler ve fabrikalar kurması da istihdam projesinin başka bir başlığı olarak ele alınıyor.

Her ailenin işsiz bir ferdine, okul, hastane ve camiler öncelikli olmak üzere iş verilmesi için girişim başlatılacak.

1-20160129100834.jpg

NİTELİKLİ DÖNÜŞÜM

Sur tarihi dokusu ile korunacak, kültür merkezi haline gelecek, bu bölgede yerleşim alanı bulunmayacak, tamamen boşaltılacak. Gecekondu bölgeleri ile PKK’nın yoğun olarak yapılandığı mahalleler, yeni yerleşim yerlerine taşınacak. Yaşam için elverişsiz konutların sahipleri, yeni oluşturulacak mahallelere yerleştirilecek. Nitelikli Kentsel Dönüşüm’ adı verilen proje kapsamında, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak illerinde bazı mahalleler taşınacak.

Koordinatörlüğünü Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yapacağı planda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları da eş zamanlı devreye girecek.

Davutoğlu, planı açıkladıktan sonra her cuma Doğu ve Güneydoğu’daki bir ile giderek, açılışlara katılacak.