Dolar 2,60 TL'yken Türkiye'yi uyaran Prof. Dr. Özgür Demirtaş bir kez daha uyardı

Dolar 2,60 TL'yken Türkiye'yi uyaran Prof. Dr. Özgür Demirtaş bir kez daha uyardı
Güncelleme:

Bundan birkaç yıl önce katıldığı canlı yayında daha dolar 2,60 TL seviyesindeyken Türkiye'yi uyaran ünlü ekonomist ve akademisyen Prof. Dr. Özgür Demirtaş bir kez daha Türkiye'yi uyardı.

Twitter hesabından paylaşımlarda bulunan ekonomist ve akademisyen Prof. Dr. Özgür Demirtaş, enflasyonun düşeceğini öngördüğünü ancak bu düşüsün piyasalara yansımasını beklemediğini açıkladı.

Ancak enflasyonun düşmesinin alım gücünün artması anlamına gelmediğini kaydeden Demirtaş, "Ama bir siyasetçi de çıkıp enflasyonu indirdik ama paramparça ettiğimiz alım gücünüzü arttıramıyoruz demeyecek…" ifadelerini kullandı.

Demirtaş sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu;

“1) Enflasyonun gelecek yıl içinde düşmeye başlayacağını düşünüyorum. Ancak bu fiyatların düşmesi anlamına gelmiyor. Sadece fiyatların artış hızının YAVAŞLAMASI anlamına geliyor. Olan oldu, tahribat yapıldı, alım gücü düştü zaten.

2) Enflasyonun düşmesinin nedenleri şunlar olabilir: Baz etkisi (Fiyatlar bu yıl zaten çok yüksek, aynı % ile artış hızı eskisinden daha zor) Hükümet faizi artırmasa bile KREDİYİ KESTİ… Yaprak kıpırdamıyor. Arap ülkelerinde o veya bu neden ve şekil ile para almak…

3) Tabii gelecek yıl içinde enflasyon bu şekilde düşecek olsa bile, artık olan oldu. 100 liralık gelirimiz vardı onunla 100 liralık mal alıyorduk. Gelirimiz 170 liraya çıktı ama aldığımız ürünler 100 liradan 280 liraya çıktı. Artık o 280 liralık ürün daha DÜŞÜK hızda artsa bile

4) aynı malları gelirimizle zaten alamaz olmuştuk bu değişmeyecek. Enflasyon inince siyasetçiler gülerek konulacaklar (muhalefette aynısını yapardı) bak nasıl enflasyonu indirdik diye

5) AMA bir siyasetçi de çıkıp enflasyonu indirdik ama PARAMPARÇA ettiğimiz Alım gücünüzü arttıramıyoruz demeyecek… Özgür hoca ve diğer bir çok değerli uzman demişti dersiniz…”

YILLAR ÖNCE DOLAR DAHA 2,60 TL'DEYKEN UYARMIŞTI

 Dolardaki önlenemez artışın ardından Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın alınacak önlemleri yıllar önce NTV ekranlarında katıldığı canlı yayında ilkokul öğrencisine anlatır gibi anlatmıştı

Demirtaş'ın o videosu bugün yine gündem oldu. Peki Prof. Dr. Özgür Demirtaş ne demişti ?

İşte Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın dolar 2,60 TL seviyesindeyken yaptığı o açıklama:

"Yanlışlar devam mı eder, geri mi dönülür? Diyelim ki devam etti. Geri dönülürse çok güzel. Belli bir darbe aldık hasar aldık. Türkiye gayet kendini onarabilecek güçte bir ülke. 

Ama diyelim ki yanlıştan geri dönülmedi. Şu tip demeçler devam etti: Dolar yükselirse yükselsin bir şey olmaz. Faiz enflasyonun sebebidir, faizi indirelim enflasyon insin gibi söylemler devam ederse açık söyleyeyim piyasa Türkiye'nin gözünün yaşına bakmaz.

 Neden biliyor musunuz? Piyasa Avustralya'nın da gözünün yaşına bakmaz. Almanya'nın da gözünün yaşına bakmaz. Amerika'nın bile gözünün yaşına bakmaz. Bakmadı 2008 yılında. Bizim bunu anlamamız lazım. 

Biz şimdi çok duygu yüklü bir millet olduğumuz için insanlarla veya canlılarla ilgili konuşurken hep bize karşıymış gibi düşünüyoruz. Piyasa cansız bir şey. Duygusuz bir şey. Rasyonel bir şey. Piyasa niye rasyonel? Hata yapanı cezalandırır. 

Dolar endeksi zaten güçleniyor. En azından 105 seviyelerine kadar çıkmasını düşünüyorum. Dolar endeksi ne demek? Amerikan dolarının birçok ülkenin para birimine göre ortalama değeri demek. Bu yukarı çıkarken biz de bu yanlış söylemlere devam edersek: Bunlar kehanet değil, kahve falı değil, bilimden birer parça, ne olacağını açık ve net anlatayım. Türk lirası değer kaybetmeye devam eder, dolar artmaya devam eder.

Bizim enflasyon tam düşüyor derken düşmemeye devam eder. Politika faizinin inmesiyle beraber piyasa faizi artmaya devam eder. Türk Devleti daha büyük faiz yükünün altına girmeye devam eder. Hammadde fiyatları artar, pisaya yansır. İş iyece donuklaşır. Yabancı yatırımcı da bir saniye der: Ben niye Türkiye'ye yatırım yapayım?

 Şu anda dolar 2.60. Ben 2.60'tan gireceğim 1 milyon dolarım var. 2.6 milyon TL'ye denk gelir. Bunu yatıracağım Türkiye'ye yüzde 10 alacağım. Seneye 3 olacak bu bütüm aldığım getiri alıp çıkmak zorunda kalacağım. Ben bunu biliyorsam böyle bir ülkeye niye gireyim?