Emniyette 15 Ağustos alarmı

Emniyette 15 Ağustos alarmı

PKK'nın ilk eylemlerinin yıldönümü, emniyeti alarma geçirdi.

PKK’nın son dönemde eylemlerini artırması üzerine harekete geçen Emniyet Genel Müdürlüğü, yasadışı örgütün ilk eylemleri olan Eruh ve Şemdinli baskınlarının yıldönümü nedeniyle birimlerine uyarı genelgesi gönderdi.

Emniyet genelgesinde, 15 Ağustos sürecinde kırsal alanda faaliyet gösteren örgüt suplarının, eylemleri koordine etmek için şehir ve ilçe merkezlerine gelecekleri yönünde bilgilere ulaşıldığını açıkladı.


PKK’nın yeniden silahlı eylemlere başlamasıyla birlikte, örgütün ilk eylemleri olan Eruh veŞemdinli baskınlarının yıldönümünün örtüşmesi emniyet birimlerinin alarma geçmesine neden oldu. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, tüm birimlere özel güvenlik önlemi yazısı gönderdi. Yazıda, PKK’nın kendisi için önemli günlerde şehir ve kırsal faaliyetlerini yoğunlaştırdığına dikkat çekildi.  

Eylemlere dikkat
Örgütün, 15 Ağustos sürecinde yapabileceği eylemlerle ilgili olarak;
-  Kamu kurum ve kuruluşları ile güvenlik güçlerine ait bina, tesis ve araçlara yönelik eş zamanlı olarak silahlı, bombalı roketli saldırıların yapılabileceği,
-  Bu saldırıların canlı bomba, bomba yüklü araç gibi eylem şekillerinde olabileceği,
-  Kırsal alanda faaliyet gösteren örgüt mensuplarının eylemleri koordine etmek amacı ile kent ve ilçe merkezlerine gelebilecekler,
-  Başta güvenlik güçleri olmak üzere kamu görevlileri ile karşıt görüşlü kişilere yönelik suikast ve adam kaçırma tarzı eylemler gerçekleştirebilecekleri,
-  Örgüt mensuplarınca asılsız ihbarlarla güvenlik güçlerinin tuzaklanmış noktalara çekilerek saldırı yapılabileceği bilgilerine yer verildi.
Bu bilgilendirme sonrasında yerel polis birimleri bölgelerinde güvenlik önlemlerini artırdı. Ayrıca istihbarata ağırlık verilmesi istendi.