Erdoğan açıkladı: 912 ölü, 5 bin 385 yaralı var!

Güncelleme:

AFAD Merkezi'nde depreme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde ölü sayısının 912, yaralı sayısının 5 bin 385 olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ilimizde büyük hasar ve can kaybına yol açan 7,7'lik deprem sonrası yaptığı açıklamada "1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaketle sarsıldık" derken, depremde 912 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini açıkladı.

 Erdoğan, 2 bin 470 kişinin enkaz altından kurtarıldığını söyledi. erdoğan yıkılan bina sayısının ise 2 bin 818 binanın yıkıldığı bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AFAD Koordinasyon Merkezi'ndeki değerlendirmelerin ardından açıklama yapıyor. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

"Bu gece saat 04.17’de son bir asırda yaşadığımız 1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaketle sarsıldık. Merkezi Kahramanmaraş’ın Kazancık ilçesi olarak tespit edilen ve son değerlendiremeye göre büyüklüğü 7,7 olarak ölçülen deprem geniş bir alanda hissedildi. Derinliği 7 kilometre olarak belirlenen depremde, Kahramanmaraş’ın yanı sıra, Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana illerimizde yıkıma yol açtı.

Deprem merkezine yakın diğer illerde de küçük hasarlar olmasına rağmen asıl yıkımın buralarda yaşandığı anlaşılıyor. Suriye’nin sınırlarımıza yakın şehirlerinde de ciddi yıkımlar yaşanmıştır. Devletimiz deprem anından itibaren tüm kurumlarıyla harekete geçmiştir. Valiliklerimiz tüm imkanları derhal seferber etmiştir. 10 ilimize mevcut valiliklerimizin yanına onlarla birlikte çalışacak 10 vali daha görevlendirilmiştir. AFAD ve Kızılay gibi kurumlarımız ekiplerini bölgeye göndermişlerdir. TSK ve belediyelerimiz başta olmak üzere afet konusunda eğitimi olan kurumlarımız göreve çağrılmıştır. Önceliklerimizi arama kurtarma çalışmalarına verdik. 9 bin personel arama kurtarma çalışması yürütmekte, dışardan ulaşanlarla bu sayı sürekli artmaktadır. Binaların altında kalan vatandaşlarımızın tespit ve kurtarma çalışmaları kesintisiz sürüyor.

Ankara’daki koordinasyon merkezimiz hemen faaliyete geçti. Bakanlarımız çalışmaları yerinde koordine etmeye başladılar. Ülkemizin her yanından deprem bölgesine arama kurtarma ekipleri sevk edildi."