Erdoğan'dan Merkez Bankası kararnamesi

Erdoğan'dan Merkez Bankası kararnamesi
Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Merkez Bankası meclis üyeleri için özel bir kararname çıkardı. Buna göre banka meclisi üyeleri, devlet üniversitelerinde çalışabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Banka Meclisi üyeliği hakkında dikkat çeken bir değişiklik yaptı. Kararnameye göre, banka meclisi üyeleri, devlet üniversitelerinde çalışabilecek.

Merkez Bankası’nın temel organları, genel kurul, banka meclisi, para politikası kurulu, denetleme kurulu, başkanlık ve yönetim komitesinden oluşuyor. Banka meclisi, Merkez Bankası Başkanı ile genel kurul tarafından seçilen 6 üyeden oluşuyor.

Banka meclisinin “para politikası stratejisi ve enflasyon hedefi doğrultusunda uygulanabilecek para politikasına ve kullanılabilecek para politikası araçlarına ilişkin kararların alınması” da dahil birçok görevi bulunuyor.

Merkez Bankası Yasası’na göre, üyelerin görevleri “özel bir yasaya veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesine” dayanmadıkça banka dışında özel ya da resmi herhangi bir görev ile birleşemiyor. Yani yasada istisna getiriliyor.

KARARNAME ÇIKARILDI

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan da işte bu yasada yer alan istisnai koşulu kullandı. Yayınlanan kararname ile bundan böyle banka meclisi üyeleri devlet üniversitelerinde öğretim üyesi olarak görev yapabilecek.

Banka meclisinin şu andaki üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor: Murat Uysal (Başkan), M. Vehbi Çıtak, Prof. Dr. Nurullah Genç, Ömer Duman, Derya Yücel, Prof. Dr. Başak Tanınmış Yücememiş, Mehmet Aktaş.

 

Cumhuriyet