Erken seçim olursa AK Parti'ye sadece 1000 oy mu lazım ?

Erken seçim olursa AK Parti'ye sadece 1000 oy mu lazım ?

Koalisyon yerine erken seçimle tek başına iktidarı hedefleyen AK Parti'nin hesabı doğru mu ?

AA'nın eski Genel Müdürü olan Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, mevcut durumu değiştirmeden, yapılacak bir erken seçimin AK Parti'yi daha feci sonuçlarla yüzleştirebileğini yazdı.

SİYASETİN MATEMATİĞİ YOK

Önce Fehmi Koru şimdi de Kemal Öztürk. İktidara yakın isimlerden AK Parti'nin erken seçim planına itirazlar daha gür bir sesle çıkıyor. Yazarlar siyasetin matematiği olmadığı uyarısında bulunurken, AK Parti kurmaylarına başka partilere kayan seçmeni geri kazanma çağrısı yapıyor.

Dünkü yazısında cehenneme giden yolun iyi niyet taşlarıyla döşendiği uyarısını yapan Fehmi Koru'nun ardından benzer eleştirileri bugün, son seçimde AK Parti milletvekili aday adayı olan Kemal Öztürk sürdürdü.

Yazar, erken seçim hesabı yapanların dillendirdiği formülü "Erken seçim matematiği" başlıklı köşesine taşıdı. Tek başına iktidar formülünün Başbakan Davutoğlu'nun odasındaki kiitli kasasında bulunan raporda olduğunu hatırlatan yazara kulak veriyoruz:

HESAP BUYMUŞ

"Erken seçim hesabı yapanların bir kısmını dinledim, bir kısmını da okudum. Burada matematiği esir alıp, kendilerini haklı çıkartacak bir hesap yapıyorlar. Şöyle ki, AK Parti'nin tek başına iktidar olması için 18 milletvekiline ihtiyacı var. Seçim sonuçları analizlerinde İç Anadolu ve İç Ege bölgelerinde kıl payı kaçırılan milletvekillikleri olmuş. 500 oy, 1000 oy arttırılırsa, MHP'ye giden bu vekillikler geri alınır ve tek başına iktidar olunacak çoğunluk elde edilirmiş. Hesap buymuş. Buna 'ya sayı saymayı bilmiyorsun, ya siyaseti hiç bilmiyorsun" denir.

ON AY İÇİNDE AYNI SEÇMEN İKTİDARDAN DÜŞÜRDÜ

Matematik formülleriyle, özellikle milliyetçi oyları almak için, mevcut durumu değiştirmeden, yapılacak bir erken seçim, AK Parti'yi daha feci sonuçlarla yüzleştirebilir. Her seçimin kendi özel psikolojisi, özel şartları ve hesaplaması vardır. On ay önce kimseye nasip olmayan oy oranı alınırken, aynı seçmen bu seçimde AK Parti'yi iktidardan düşürüyorsa, bunu matematiksel olarak açıklaması yoktur.

1000 oy ile Balıkesir'deki vekili geri alırsınız ama 5 bin oyla Diyarbakır'daki numune vekilliği kaybedersiniz bu kez. Erken seçime gidilmesinin bir mahzuru yok. Korkmayı da anlamsız buluyorum. Sadece erken seçime giderken, AK Parti'nin siyaseten bazı şeyleri yapması gerekiyor.
Nedir bunlar?

KİLİTLİ KASADA DURAN RAPOR

Başbakan Davutoğlu, tüm milletvekilleri, belediye başkanları, il başkanları, gençlik ve kadın kolları başkanları, eski dönem milletvekilleri, kanaat önderleri, anket firmaları ve akademisyenlerle görüşmeler yaptı, hepsinden yazılı rapor aldı. Bu raporlarda, AK Parti'nin oyları neden düştü, nerede hata yapıldı, kim hata yaptı, oyların artması için ne yapılmalı sorularının cevapları var. Yazılanlar incelendi, birleştirildi ve bir özet olarak Başbakan'a sunuldu. Bu rapor Ak Parti Genel Merkezi'nde Davutoğlu'nun odasındaki kasada kilitli duruyor.

Erken seçime gitmeden önce, siyaseten yapılacaklar işte o raporda yazıyor. Bunlar yapıldıktan sonra erken seçime gidilmesinin mahzuru olmaz bence. Duyduğum kadarıyla Davutoğlu raporda yazılanların gereğini yapmakta kararlıymış, zaman gösterecek.

Yoksa Kitaro gibi, doğayı, dört işlemi bilen herkesi dinleyerek, tek başına iktidar bestesi yapmaya kalkarsanız, oradan şarkı çıkmaz."