Fiat Egea Ailesi Cenevre Otomobil Fuarı'nda Sergilendi

Fiat Egea Ailesi Cenevre Otomobil Fuarı'nda Sergilendi

İSTANBUL (AA) - Fiat Egea ailesi, Sedan, Hatchback ve Station Wagon modelleriyle ilk kez 86. Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilendi. Fiat'tan yapılan açıklamaya...

İSTANBUL (AA) - Fiat Egea ailesi, Sedan, Hatchback ve Station Wagon modelleriyle ilk kez 86. Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilendi.

Fiat'tan yapılan açıklamaya göre, Tofaş'ın Bursa fabrikasında üretilen Egea ailesi, bir arada ilk kez 86. Cenevre Otomobil Fuarı'nda beğeniye sunuldu.

Sedan gövde tipi geçen yılın ekim ayında Türkiye pazarına sunulan Egea'nın, Cenevre'de dünya prömiyerleri gerçekleşen Hatchback ile Station Wagon gövde tipi ise sırasıyla bu yılın mayıs ve eylül aylarında Türkiye'de satılmaya başlanacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Bursa'da ürettikleri otomobillerin, sadece kendilerinin değil fuarın da yıldızı olduğunu belirtti.

Egea'nın üç modelini yan yana görünce çok memnun olduğunu ve Tofaş çalışanlarıyla bir kez daha gurur duyduğunu aktaran Koç, "Başından beri Egea projesini takip ediyorum. Hatta, aracın dış tasarımının ilk aşamalarında, FCA'nın İtalya'daki Stil Merkezi'nde, baş tasarımcı dahil pek çok görüşmelerimiz oldu. Tasarımların ulaştığı son noktayı çok beğendim. Konfor ve donanım özellikleri iyi düşünülmüş, tüm ihtiyaçları karşılar nitelikte" değerlendirmelerini yaptı.

Koç, lansman öncesinde de Egea ailesinin yeni modellerini bizzat incelediğini ve test ettiğini anlatarak, araçların motorlarının, performans ve yakıt tüketimi açısından gayet tatminkar olduğunu kaydetti.

Ürün tasarlanırken müşteri beklentilerinin iyi çalışıldığına işaret eden Koç, donanımın ve motor seçeneklerinin titizlikle belirlendiğini bildirdi.

Koç, Egea'nın yabancı pazarlara yayılma potansiyelinin çok yüksek olduğunu vurgulayarak, böyle projelerin artmasının hem Türkiye ekonomisi hem de Ar-Ge ve üretim kabiliyetinin artmasında büyük önem taşıdığını ifade etti.

- "Egea Ailesi'nin yüzde 70'i ihraç pazarlarına gidecek"

Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen de Fiat Egea'nın ilk modeli Sedan'ın dünya lansmanını, İstanbul Autoshow'da yaptıklarını anımsattı.

Fiat Egea'nın aynı banttan çıkan üç modeliyle akıllı bir proje olduğuna vurgu yapan Çimen, "Tofaş, Ar-Ge yetkinliğiyle global projeleri Bursa fabrikasına çeken büyük bir güce dönüştü. Egea projesi de bunun somut kanıtıdır. Bir otomotiv projesinin başarılı olabilmesi için hem üretim oranı hem de iç pazar ve ihracat dengesinin olması gerekir. Bu proje her ikisini de sağlıyor" ifadelerini kullandı.

Çimen, Egea'nın yüzde 70'inin ihraç edileceği bilgisini vererek, şunları kaydetti:

"Projenin başlangıcında sadece tek bir aracımız vardı. Hatchback ve Station Wagon olup olmayacağı tam belli değildi. Önemli bir riski almamız gerekiyordu. Merhum Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Bey, her zamanki kararlılığı ve bu projeye olan inancıyla yolumuzu açtı, bizi cesaretlendirdi, katkısı çok büyüktür. Bu vesileyle kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum."

Tofaş Üst Yöneticisi Cengiz Eroldu ise Egea projesini 1 milyar dolarlık büyük bir yatırımla hayata geçirdiklerini hatırlatarak, 2023 yılına kadar 1,2 milyon üretim, 10 milyar dolar ihracat hedeflediklerini belirtti.

Tofaş'ın, Egea'nın ürün geliştirme aşamalarında önemli rol aldığını aktaran Eroldu, "Tofaş olarak üç yeni modelimizle, oluşan talebi karşılayabilmek için 3 vardiyaya geçtik. Üç yeni modelimiz, Tofaş'ı dünyanın pek çok noktasına güçlü bir biçimde taşırken, Fiat markasını da Türkiye'de zirveye çıkartacak. Ülkemize ve tüm paydaşlarımıza değer yaratma hedefiyle çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Etiketler otomotiv tofaş egea fiat