İBB'nin satın aldığı tablo orjinal değil mi ?

Tarihçi Murat Bardakçı, İBB'nin satın aldığı Fatih Sultan Mehmet portresinin sahte olabileceğini söyledi. İBB, Londra'da satışa çıkan tabloya 770 bin sterlin ödemişti.

İBB'nin satın aldığı tablo orjinal değil mi ?
A+ A-

Fatih Sultan Mehmet'in üç orijinal portresinden biri olan ve 15'inci yüzyılda İtalyan ressam Gentile Bellini'nin yaptığı tahmin edilen yağlı boya tablo, geçtiğimiz günlerde 770 bin sterlin karşılığında İBB tarafından Londra'daki müzayede satın alınmıştı. Tablonun alınmasıyla birlikte farklı tartışmalar meydana geldi.. Bu tartışmalardan biri de "Tablo, Gentile Bellini'ye mi ait yoksa sahte mi?"

Tarihçi Murat Bardakçı, Habertürk'te bu iddiaları yazdı.

Bardakçı, tablonun Bellini'ye ait olduğunun kesin bir delilinin bulunmadığını ve sahte olabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi, Londa'daki müzayededen satın alınan tablo konusunda elde mevcut olan 'doğru' bilgileri nakledeyim: Tablonun kimin eseri olduğu meçhuldür, Gentile Bellini'nin atölyesinde yapılıp yapılmadığı konusunda bile bilgi yoktur, kurulan bağlantılar sadece söylentilerden ibarettir.

"BELLİNİ'NİN BİR ESERİ BU KADAR UCUZ OLAMAZ"

Kaldı ki, Bellini gibi tablolarının birçoğu asırlar önce bir yangında yok olan ve şu anda elde az sayıda eseri bulunan Rönesans döneminin önemli ressamına aidiyeti kesin şekilde bilinen bir tabloya birkaç yüz bin pound değer biçilmesi mümkün değildir; Bellini'ye ait bir eser milyonlarca, hattâ yüz milyonlarca pounda satılır."

Yazının tamamı için tıklayınız

Murat Bardakçı: Fatih Sultan Mehmet'in karşısındaki Cem Sultan değildirMurat Bardakçı: Fatih Sultan Mehmet'in karşısındaki Cem Sultan değildir

İlber Ortaylı, Fatih Sultan Mehmet portresini anlattıİlber Ortaylı, Fatih Sultan Mehmet portresini anlattı

Habertürk