Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

İneklerine GPRS taktı, uydudan izliyor !

Çankırı'da sürüsünün başında duracak vakti olmayan bir kişi ineklerine GPRS taktı, uydudan izliyor.

İneklerine GPRS taktı, uydudan izliyor !
A+ A-

Çankırı'nın Ilgaz ilçesine bağlı Bozatlı köyünde yaşayan Kadir Metin adındaki vatandaşineklerinin başında duracak vakit bulamayınca oldukça ilginç bir fikir geliştirdi.İneklerine GPRS cihazı takan Metin,evde oturarak hayvanlarını uydu üzerinden izlemeye başladı.

HAYVANCILIKTA DEVRİM YAPTI

Komşuların bozulan televizyonlarını, çamaşır makinelerini de tamir eden Metin, sürüsünün başında duramadığı için ilginç bir yöntem geliştirdi. Köyde 'modern çoban' olarak adlandırılan Metin, hayvanlarını kontrol etmek amacıyla boyunlarına çan yerine GPRS sistemi taktı. Metin, GPRS sayesinde hayvanlarını uydu üzerinden takip ediyor.

1-20160613164755.jpg

Sabahın erken saatlerinde hayvanlarını meraya bırakan Metin, evdeki bilgisayarından hayvanlarını adım adım takip ediyor. Metin, olumsuz bir olayda ise hayvanların yanına gidiyor.

2-20160613164756.jpg

"HAYVAN BESLEYEN KÖYLÜLERİMİZE DE BU SİSTEMİ KURACAĞIZ"

Uygulama hakkında bilgi veren modern çoban Kadir Metin, "Bir yıldan beri amatör olarak yapmış olduğum hayvancılığı devam ettiriyorum. Bir hayvanla başlamış olduğum bu işi 6-7 hayvana çıkardım. Köyümüzde ekili alanlar olmadığı için rahatlıklar etrafa salıveriyoruz. Köyün merasında yayılıyorlar ama bazen bulmakta zoruluk çekiyorum. Sürekli takip etmek zorunda kalarak motosikletimle onları arıyorum.

3-877.jpg

EVDEN TAKİP EDİYOR

Bu da bana zaman yönünde çok büyük sıkıntılar oluşturuyor. Bunun önüne geçmek için aklıma araçlara takılan GPRS cihazını hayvanlara takmak geldi ve bunu uyguladım. Cep telefonumla veya evde bilgisayarımdan çok rahat bir şekilde hayvanları takip edebiliyorum. Bu uygulama köyümüzde örnek olmuştur ve diğer hayvan besleyen köylülerimize de bu sistemi kuracağız" dedi.