İslam Memiş altın ve dolar için tarih vererek uyardı

İslam Memiş altın ve dolar için tarih vererek uyardı
Güncelleme:

Değerli metaller ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın yatırımcılarının merakla beklediği altın tahminini açıkladı ve "son 15 gün" dedi.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, düşüşlerin yaşandığı borsa, yükselişteki dolar, gerileme gösteren altın fiyatlarını değerlendirdi. Memiş, 2024 yılı ocak ayında beklediği gram altın zirvesini de aktardı.

Memiş, "2024 yılı ocak ayında 2000'li rakamlar, ardından 3000'e yolu açan bir trendle karşı karşıya geleceğiz" dedi.

İslam Memiş'in Dolar tahmini

İslam Memiş Dolar kuru için beklentilerini şu sözlerle açıkladı:

Dolar TL kurundaki güçlü duruş devam ediyor. Dolar kurunda yükseliş trendi devam ediyor ve edecek. Yıl sonunda 29.70 seviyesinde bekliyoruz doları. Güncelledik, 29.90 artık. Peki, 2024'te, ocak ayında ne olacak? 30-32 lira seviyesi. 2024 yılı içinde dolarda 45 lira seviyesini göreceğiz. Dövize ihtiyacın varsa, 45 lirayı kafana yazacak, ona göre hareket edeceksin. Döviz borçlanmayacaksın. 45 lirayı mutlaka göz önünde bulundurman gerekiyor.

Euro dolar paritesi 1.0735 seviyesinde. Ucuz kalmaya devam ediyor. 1.0650 destek seviyesi var ancak bu seviyeler oldukça ucuz. O yüzden pozisyonumuzu korumaya devam ediyoruz. Eline dolar geçen varsa, bence euro ile takas yapmalı. Parite üzerinden bu işlem yapılırsa açıkta kalınmaz. Yani, TL bazlı işlemler benim umurumda olmaz. 2024'te euro/TL 50 lira olacak. Dolar mı euro mu tabii ki euro."

İslam Memiş'ten gram altın için yeni rekor tahmini

Altın fiyatlarındaki geri çekilmenin geçici olduğunu belirten ünlü analist İslam Memiş "Ons altın 1910 dolar seviyesinde. Destek seviyeleri kırıldı. 1885 dolara kadar gerileyecek sanırım ons altın. Bu seviyeler yılın dip seviyeleri. Ekim ayı itibarıyla ons altında 2000 üzerinde ataklar göreceğiz ve alım fırsatı vermeden hızlı hareketler göreceğiz." dedi.

Elinde dolar olan ne yapmalı ?

İslam Memiş ayrıca elinde Dolar olanlara da Ons altını işaret ederek, "Elinde dolar varsa, kesinlikle ons altın tarafına gir. Biz bu yıl enflasyon geri gelecek diye bekliyorduk. Enflasyon artmaya devam ediyor ve Fed faiz kararını açıklayacak. Ya artıracak ya pas geçecek. Yüzde 50-50 ihtimaller. Faiz artırımı yapsa bile son kez yapmış olacak. Fed'in para politikasındaki değişiklikler, ons altının önünün açan faktör. İçeride dolar TL zaten yükselişte. Gram altında da tereddütümüz yok." dedi.

Tarih verip altın tahminini açıkladı

Altın fiyatlarında hızlı bir yükseliş olacağını işaret eden İslam Memiş, "Gram altın TL fiyatını ekranlarda 1650 lira olarak görüyorsunuz. Serbest piyasalarda 1702 lira. Gram altın tarafında da kazan dibi, sıyırdın sıyırdın. Ekim itibarıyla 1800'lü rakamları konuşacağız. 2024 yılı ocak ayında 2000'li rakamlar, ardından 3000'e yolu açan bir trendle karşı karşıya geleceğiz. Hiç tereddüt etme. Ben bile 1702 liradan aldım kenara koydum. Altın fiyatları dip seviyelerde dolaşmaya devam ediyor. İki haftalık süreci iyi değerlendirin. Ekim ayı itibarıyla 1700'lü rakamları duyamayacaksınız gram altında. Elinde dolar bulunduran arkadaşlarımız gümüş tarafında tasarruflarını değerlendirmeli. Gram gümüş serbest piyasalarda 20 lira seviyelerinde. Bedava." dedi.