İslam Memiş'ten Dolar, Euro ve altın için yeni tahmin

İslam Memiş'ten Dolar, Euro ve altın için yeni tahmin
Güncelleme:

Ünlü piyasa analisti İslam Memiş, TCMB'nin bugünkü faiz kararı ile beklentisini ve bu kararın ardından Dolar, Euro ve altındaki tahminlerini açıkladı. İslam Memiş, Dolar, Euro ve gram altında 3 ihtimalin masada olduğunu söyledi.

tın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yatırımcıların merak ettiği sorulara yanıt verdi. Youtube kanalı üzerinden Merkez Bankası sonrasında piyasalarda oluşacak tabloya ilişkin analiz yapan İslam Memiş, 3 ihtimalli senaryoyu açıkladı.

Piyasalarda gerginlik olduğunu ve dolar, altın ve Borsa'da yönün tam olarak belli olmadığını vurgulayan Memiş  "Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faizlerde bir artırma gitmesi bekleniyor. Ben kişisel tahminimi son iki haftadır açıklıyorum. 150 baz puanlık bir faiz artırımı bekliyorum. Peki benim öngörüm gerçekleşmezse, Merkez Bankası faiz artırmazsa pas geçerse ne olur? Dolar kurunda 27.50 direnci bir anda görülür.150 baz puanlık faiz artırımı gerçekleşirse ne olur? Dolar kurunda yatay seyir devam eder. Ancak beklentinin üzerinde 300-500 baz puan bir faiz artırımı gelirse, bu sefer dolar kuru 27 lira seviyesinin altında sarkabilir. Bu 3 ihtimali göz önünde bulundurmanız gerekiyor." dedi.

Ons altın için de dikkat çeken ifadeler kullanan Memiş "cuma günü FED Başkanı Powell'ın açıklamaları var. Büyük bir ihtimalle yine şahin tonda açıklamalar olacak. Dolayısıyla Ons altında baskılanma sürecektir. Ons altında bu yükseliş tepki alımı olduğunu söyleyebilirim. Gram tarafında ekranlarda 1657 lira seviyesinde bir gram altın fiyatı görüyorsunuz Tabii ki öyle bir fiyat yok şu an Kapalı Çarşı piyasasında gram altın TL fiyatı 1728-1733 TL seviyesinde. Gram altın/TL fiyatı yine beklediğimiz gibi o yükseliş trendine yolunda devam ediyor." dedi.

Son 2 haftadır gram altın TL fiyatında 1700 lira seviyesine kadar bir geri çekilme olduğuna dikkat çeken İslam Memiş "Buralar son fırsat, tekrar yukarı yönlü ataklar devam edecek demiştim. O yüzden o 1700 lira rakamlar güzel bir alım fırsatıydı." dedi.

İslam Memiş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Ons altında her ne kadar baskılanma süreci devam etse de gram altın bundan etkilenmez. Yani 1700 lira seviyesinin altında gram altın çok çok zor bu saatten sonra. Yine yıl sonuna kadar hedefimiz 1880 lira seviyesi, hatta dolar kurunu yukarı yönlü ataklar görürsek 2000 lira seviyesinde önü açılmış olacak.

Elinde altın bulunanlar azaltmak için fırsat kollayanlar eğer ev almayacaksa araba almayacaksa arsa almayacaksa yani elindeki altına ihtiyacı yoksa bu fiyatlardan bozdurmalarına kesinlikle tavsiye etmem. Çünkü yeni rekorlar yolda 2024 yılıyla alakalı öngörümü de söyledim 2000-2500 lira aralığında bir fiyatlama karşınızda olacak.

Elinde dolar bulunduran Euro'ya geçiş yapmak isteyenler için şuanda Euro/Dolar paritesi çok uygun. Euro/TL'de serbest piyasa ile ekran arasında makas kapandı.

Bugünlerde piyasada en ucuz yatırım aracı Euro. TL karşılığında birşey alacağım? Ne almalayım? En ucuzu Euro. Resmi kur 29.47, serbest piyasada 29.45 seviyesinde bir seviye var. Makas kapandı, Euro hem serbest hem de resmi piyasada ucuz kalmayı sürdürüyor. Kişisel olarak benim kararı Euro yönünde.

Neden altın değil? Ons altın 1903 dolar seviyesinde. Gümüşün ons fiyatı 23.74 dolar seviyesinde. Dolarla yine yüksek kalmaya devam ediyor. Euro, altına kıyasla daha uygun olduğu için bu örneği verdim."