Kayahanı sevenleri anlattı

Kayahanı sevenleri anlattı

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:- "Büyük bir ozandı. Hepinizin gördüğü gibi vefat haberi alınınca bütün Türkiye, ortak bir değerini ve büyüğünü kaybetmiş hüznüyle bir araya geldi"- Kayahan'ın kızı Haravon:- "O kimsenin hakkını yemeyen bir insandı"- Sanatçı

İSTANBUL (AA) - Türk pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarı Kayahan Açar'ın cenazesine katılanlar, yaşadıkları üzüntüyü dile getirdi.

Teşvikiye Camisi'nin avlusunda gazetecilere açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kayahan'a Allah'tan rahmet diledi.

Türkiye'nin çok büyük bir değerini kaybettiğini belirten Çelik, "Onu ebedi istirahatgahına uğurlayacağız. Büyük bir ozandı. Hepinizin gördüğü gibi vefat haberi alınınca bütün Türkiye, ortak bir değerini ve büyüğünü kaybetmiş hüznüyle bir araya geldi. Bugün de kendisini son yolculuğuna uğurlayacağız. Türkiye'nin kaybı büyüktür. Bu seneye büyük değerlerimizi kaybederek başladık. Allah gani gani rahmet eylesin. Sevenlerine, kültür sanat camiasına başsağlığı diliyorum" dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kayahan'ın besteleriyle Anadolu insanının gönlünde yer tuttuğunu ifade ederek, "Özellikle aşka ve sevdaya dair katıksız şarkılar söylemiştir. Bugün çok yorumlar dinledik. Ben başka bir yorum yapmak istiyorum. Son günlerde yaşadığımız sıkıntılarda bizi aşka ve sevdaya yöneltti. Bizi bir başka aleme çekti. Allah, sevenlerine, ailesine ve milletimize sabırlar versin" diye konuştu.

- "Kimsenin hakkını yemeyen bir insandı"

Kayahan'ın büyük kızı Beste Açar Haravon, gösterilen ilgiden dolayı herkese teşekkür ederek, sağlıklı bir yaşamın önemine değindi. Herkesten helallik dileyen Açar, "Uzun yolculuğu boyunca yanındaydınız. O kimsenin hakkını yemeyen bir insandı. Yalanı hiç sevmezdi. Beni bu yaşa kadar hep nasihatlerle büyüttü. Hep ona layık olmaya çalıştım" ifadelerini kullandı.

Pop sanatçısı Burak Kut, Kayahan'ın hayata dair duyguları en iyi ifade eden insanlardan biri olduğunu dile getirerek, "Bizim için çok büyük bir ustaydı. Kariyerimizin başlarında şarkılar söylerken insanlardan tepki alabilmek için onun şarkılarını söylerdik. Kendisiyle de tanışma fırsatımız oldu. Çok önemli bir ruh, dünyadan göçtü" değerlendirmesinde bulundu.

- "Tam anlamıyla bir kent ozanıydı"

Müziğin çok büyük bir ustasını yitirdiklerini anlatan Erol Evgin, Kayahan'ın tam anlamıyla bir kent ozanı olduğunu söyledi. Evgin, Kayahan'ın yoğun duygularıyla yazdığı şarkıların kuşaktan kuşağa aktarılacağını dile getirerek, "Şarkıları yüzyıllarca söylenecek. İnsanlar, anılmadıkları zaman ölürler, gerçek ölüm budur. Bedenlerimize çok fazla anlam yüklüyoruz, oysa ruhlarımız çok daha değerli" görüşünü dile getirdi.

Funda Arar da üzgün olduklarını belirterek, Kayahan'ın bedenen aralarından ayrıldığını kaydetti. Arar, "Yıllarca şarkıları yaşayacak. Sesi bizimle birlikte olacak. Üzgünüz. Allah rahmet eylesin. Sevenleri bol bol dua etsinler" dedi.

Kayahan'ın cenazesi, Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Kanlıca Mezarlığı'nda toprağa verildi. 

- Kayahan'ın özgeçmişi

Sanatçı Kayahan, 29 Mart 1949'da İzmir'de dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara'da geçiren Kayahan, daha sonra İstanbul'a yerleşti. İstanbul'dan sonra uzun süre Balıkesir-Gömeç'teki İnta Sevgi Köyü'nde Geceler Caddesi ve Mavilim Caddesi'nin kesiştiği Hülyam Çıkmazı'nda yaşadı. Bu köydeki bütün cadde ve sokaklar,Kayahan'ın şarkılarının isimlerinden oluştu. 

Bugüne kadar 3 adet 45'lik, 1 longplay, 13 kaset ve CD ile bir single çıkaran ödüllü sanatçı, 1986'da "Geceler" şarkısıyla  ilk büyük ödülünü "Altın Portakal"la elde etti. 1989'da Eurovision Şarkı Yarışmasında "Gözlerinin Hapsindeyim" ile Türkiye'yi temsil eden Kayahan, 1991'de çıkardığı "Yemin Ettim" albümüyle büyük başarı yakaladı.

"Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz" sloganıyla tanınan sanatçı, bugüne kadar, "Benim Şarkılarım", "Siyah Işıklar", "Yemin Ettim", "Odalarda Işıksızım", "Son Şarkılarım", "Benim Penceremden", "Canımın Yaprakları", "Emrin Olur", "Beni Azad Et", "Gönül Sayfam", "Ne Oldu Can", "Kelebeğin Şansı", "Biriciğime" ve "365 Gün" isimli albümleri sevenleri ile buluşturdu. 

"Sarı Şekerim", "Vazgeçmem", "Aman", "Ben Anadolu Çocuğuyum", "Allahım Neydi Günahım", "Emrin Olur", "Bir Aşk Hikayesi", "Beni Azad Et", "Ölmem mi Lazım", "Tek Delikli Kaval", "Gözlerinin Hapsindeyim" isimli şarkıları Nilüfer'in yanı sıra pek çok ünlü sanatçı tarafından yorumlanan Kayahan, yurtiçinde ve yurtdışında pek çok konser verdi.

Başarılı sanatçı, 1990'da yumuşak doku kanserine yakalandı, hastalık 2005 ve 2014'te tekrar etti. İpek Tüter ile 1997'de evlenen sanatçının Beste ve Aslı Gönül isimli iki kızı bulunuyor.