Kömür madenine yargıdan ÇED tokadı!

Kömür madenine yargıdan ÇED tokadı!
Güncelleme:

Muğla Yatağan’da kömür madeni projesi için 'ÇED gerekli değildir' kararı mahkeme tarafından iptal edildi.

Muğla 2. İdare Mahkemesi, Yatağan’da açılmak istenen kömür madeni projesine ilişkin “ÇED Gerekli Değildir” kararını hukuka aykırı buldu. Uzun yıllardır kömürlü termik santrallerin doğayı tahrip ettiği ve insan sağlığına zarar verdiği Yatağan’da yeni bir proje daha hayata geçirilme isteniyor.

Artı Gerçek'ten Rıfat Doğan'ın haberine göre Yatağan’ın Hacıbayramlar Mahallesi mevkiinde Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan “yeraltı kömür işletmesi” projesi için Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce 20 Haziran 2018 tarihinde “ÇED gerekli değildir” kararı verilmişti. Tayyibe Demirel adlı yurttaş kararı yargıya taşımıştı.

“YER ALTI VE YER ÜSTÜ SU KAYNAKLARI OLUMSUZ ETKİLENECEK”

Muğla 2. İdare Mahkemesi karara bağladığı davada “proje konusu faaliyetin tarım alanlarına, yeraltı ve yer üstü su kaynaklarına, biyolojik çeşitliliğe ve çevreye yönelik olumsuz etkilerinin olduğuna” dikkat çekerek şöyle dedi:

“Faaliyetin çevreye zarar verilmemesine yönelik proje tanıtım dosyasında yer alan önlemlerin yeterli olmadığı, bu nedenle proje konusu faaliyetin çevreye yönelik olumsuz etkilerinin tespit edilmesi ve olumsuz yöndeki etkilerinin önlenmesi çevreye zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesi için alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla ÇED sürecine tabi olması gerektiği…”

AVUKAT SARICA: İPTAL EDİLEN “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR” KARARI SEVİNDİRİCİ

Muğla 2. İdare Mahkemesi açıkladığı nedenlerle “ÇED Gerekli Değildir” kararının hukuka aykırı olduğunu belirterek iptaline karar verdi. Davanın avukatı Bora Sarıca kararla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Yatağan'ın artık nefes alması lazım. Zeytini ile tarihi ile Muğla'nın göz bebeği belde, yıllardır Termik santrale mahkum yaşıyor. Evvelinde, kömür uğruna çok şey feda edildi. Köyler göç edildi insanlar umutsuz kadı. Artık yeter demenin tam zamanı. Tek bir kadının inadı, ısrarı daha fazlasına hayır diyor. Bu sesin bir parçası olmaktan sevindirici.”

ArtıGerçek