Kur korumalı mevduat hesaplarda süre uzatıldı

Kur korumalı mevduat hesaplarda süre uzatıldı
Güncelleme:

Kur Korumalı Mevduat hesaplarıyla ilgili 'Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Desteklenmesine İlişkin Karar' Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, kur korumalı Türk lirası (TL) mevduat ve katılma hesapları, 31 Aralık 2023'e kadar açılabilecek.

Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar, Kur Korumalı Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarının 31 Aralık 2023'e kadar açılabilmesine olanak tanıyor.

Kur Korumalı Mevduat (KKM) olarak nitelendirilen Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışına Karşı Desteklenmesine İlişkin Karar’da değişiklik yapılarak, 2023 yılı sonuna kadar açılan hesapların da bu kapsamda desteklenmesi hükme bağlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 23 Şubat 2022 tarihli 5206 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan, mevduat ve katılma hesaplarının kur artışına karşı desteklenmesini öngören karar kapsamında, destekten yararlanabilmek için hesap açma süresi uzatıldı.

Bir diğer ifade ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar açılan hesaplar, kur korumalı mevduat desteklerinden yararlanabilecek.

Destekten yararlanmak için gerekli olan 90-370 gün arasındaki vade alt ve üst sınırlarında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Resmi Gazete'de yayımlanan ilgili karara ulaşmak için tıklayın.

KKM’YE KASIMDA AKTARIM YAPILMADI

Kur Korumalı Mevduat (KKM) için kasımda merkezi yönetim bütçesinden bir aktarım yapılmadı. Böylelikle marttan bu yana toplam maliyet 91 milyar 565,9 milyon TL olarak kaldı. KKM için en yüksek ödeme 23 milyar TL ile temmuzda yapılmıştı. KKM'de en düşük aylık ödeme ise 6,6 milyar TL ile ekim ayındaydı.