Mardin’de Kadın Aile Hekimine ve eşine saldırı

Mardin’de Kadın Aile Hekimine ve eşine saldırı
Güncelleme:

Sağlıkta Şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi. Mardin’in Midyat İlçesi’nde görev yapan Aile Hekimi Dr. İmen Dağ ve yine hekim olan eşi Dr. Yaşar Dağ saldırıya uğradı.

10 Aralık 2018 tarihinde Bağlar Aile Sağlığı Merkezinde yaşanan olayda, aile sağlığı merkezine gelen bir şahıs Dr. İmen Dağ’dan o an orada olmayan ve hasta olduğunu iddia ettiği bir başka kişi için antibiyotik ilaç yazılmasını talep ediyor.

Dr. İmen Dağ tarafından talebinin ilgili kanun ve yönetmeliklere aykırı olduğunun ve karşılanamayacağının söylenmesi üzerine de yakınları ile beraber kadın aile hekimine saldırıyor.

2 Hekime birden saldırı

O an eşini almaya gelen Midyat Devlet Hastanesi’nde görevli Göz Doktoru Yaşar Dağ da saldırganların hedefi haline geliyor.

Göz kemiği ve burnu kırılan Dr. Yaşar Dağ tedavisi için Midyat Devlet Hastanesi’ne kaldırılıyor.

AHEF Başkanı Dr. Atakan : Artık Yeter

Konuyla ilgili konuşan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF Başkanı Dr. Şenol Atakan; “Bu yaşadığımız olay, sağlıkta şiddetin geldiği korkunç boyutu bir kez daha gösteren çok ciddi bir olaydır. Hekimlerimiz neredeyse her gün görevleri başında şiddete uğruyor hatta bazen hayatını da kaybediyor. Burada da sadece görevini yapan, kamu adına sağlık hizmeti veren bir hekimimiz işini doğru yaptığı için ve usulsüz talebi karşılamadığı için saldırıya uğruyor. Saldırganların gözü öylesine dönmüş ki o an eşini almaya gelen ve aile hekimimizin eşi olan bir başka hekimimize de hunharca saldırıyorlar. Artık yeter, sesimiz duyulsun.

Cezai yaptırım Yetersiz

AHEF Başkanı Dr. Atakan sözlerini şöyle sürdürdü; “Görevi başında bir hekime saldıran ve yaralayan kişiler mevcut kanunlara göre ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılıyor. Bu kabul edilemez. Bu şekilde şiddet önlenemez. AHEF olarak sağlıkta şiddetin caydırılması ve sağlık çalışanlarına saldıranların en ağır şekilde cezalandırılması için AHEF olarak kanun teklifi de sunduk. Bir an önce gereğinin yapılmasını talep ediyoruz. Mevcut cezai yaptırımlar yetersiz. Neredeyse her gün bir hekimimizin şiddete uğraması bizleri ve tüm toplumu derinden yaralıyor. Sesimiz duyulmazsa tüm Aile Hekimlerimizce eylem yapmaya hazırlanıyoruz. Artık hekimlerimizi şehit vermek istemiyoruz” dedi.