Meteoroloji'den Marmara, Karadeniz ve Ege için sağanak uyarısı

Meteoroloji'den Marmara, Karadeniz ve Ege için sağanak uyarısı

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre hava sıcaklıkları batı illerimizde 2 ila 4 derece artarken, Marmara, Karadeniz ve Ege'nin kuzeyi sağanak yağış bekleniyor. İşte haritalarla 5 günlük hava tahminleri...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, İç Ege'nin kuzey kesimleri, Batı Karadeniz (Sinop hariç),Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Trabzon, Rize ve Artvin çevreleri ile Giresun'un iç kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının batı bölgelerimizde 2-4 derece artması, yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyretmesi beklenmektedir. Rüzgarın ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinde kuzey ve kuzeybatılı, güney kesimlerinde batı ve güneybatılı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından illere ait hava durumu raporu yayınlandı. Çarşamba öğleden sonra başlayacak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Çankırı, Çorum, Amasya, Tokat çevrelerinde, zamanla Kastamonu ve Sinop’un iç kesimleri ile Samsun çevrelerinde yerel kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar ve dik yamaçlarda heyelan riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BÖLGELERİMİZDE BUGÜN HAVA NASIL OLACAK ?

MARMARA
Parçalı, yer yer çok bulutlu, bölge genelinin (Çanakkale’nin batı kesimleri hariç) bu akşam saatlerinde ve bugün yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

EGE
Parçalı ve az bulutlu, iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu Kütahya, Manisa, Uşak, Afyonkarahisar çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

AKDENİZ
Parçalı ve az bulutlu, bugün Hatay ve Osmaniye çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU
Parçalı, yer yer çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kuzeydoğu ve doğusunun, Eskişehir’in batı çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

KARADENİZ
Bat Karadeniz'de bölge genelinin parçalı, yer yer çok bulutlu, aralıklarla yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde Sinop ve Kastamonu’nun iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Orta ve doğu Karadeniz'de ise Parçalı, yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri dışında kalan yerlerin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde Samsun, Tokat, Amasya, Çorum çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. 

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

İŞTE HARİTALARLA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNLERİ:

haritalı hava durumu tahmini

haritalı hava durumu tahmini

haritalı hava durumu tahmini

haritalı hava durumu tahmini

haritalı hava durumu tahmini