''MİT'teki FETÖ yapılanmasına operasyon geliyor''

''MİT'teki FETÖ yapılanmasına operasyon geliyor''
Güncelleme:

FETÖ'nün mahrem imamlarına yönelik operasyonda elde edilen bilgiler sonrası yeni isimler deşifre olmaya başladı. Emekli askeri savcı Ahmet Zeki Üçok operasyonların yeni durağının MİT olacağını yazdı.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Başsavcısı emekli Albay Ahmet Zeki Üçok,  FETÖ hakkında yaptığı açıklamalarla dikkat çeken bir isim.

Kelimenin tam anlamıyla FETÖ'nün ipliğini pazara çıkaran isimlerin başında geliyor. 

Milliyet'ten Tunca Bengi'ye konuşan Üçok çok çarpıcı iddialarda bulundu. Üçok'a göre FETÖ ile mücadele sırasında çok kritik gözaltılar ve tutuklamalar oldu. Ancak bunlar yeterli değil. Emekli askeri savcı, FETÖ'nün MİT'teki yapılanmasının tahmin edilenden yüksek olduğunu ileri sürdü.

''Mahrem İmam'' operasyonu sonrası ele geçen yeni bilgiler sonrasında yeni adımlar atılacağını iddia eden Ahmet Zeki Üçok, yakında MİT'e yönelik bir operasyon olabileceğini belirtti.

İşte o açıklamalar:

“Bence çok ciddi sayıda değil. Türkiye’deki FETÖ’cüler bana sorarsanız çok daha fazla. Örneğin 7 haziran seçimlerinde Fethullah’ın  hapiste olan polis müdürleri Yakup Saygılı, Ali Fuat Yılmazer ile kaçak Hakan Şükür adaydı ve sadece üç ilde Ankara, İstanbul, İzmir’de seçime girdiler. Aldıkları toplam oy 443 bindi. Bu 17-25 Aralık’tan sonra olan bir seçimdi ve FETÖ’nün terör örgütü olduğuna ilişkin savcılıkların yakalama kararları, onlarca tutuklama kararları vardı. Buna rağmen bu insanlara gitti 443 bin kişi oy verdi. Savcılar insanları tutuklarken sen gidip hâlâ o polis müdürlerine oy veriyorsan demek ki bu örgütün harbiden militanısın.”

Emniyetteki son operasyon kapsamında 565 kişinin aylarca izlendiğini, dinlendiğini bu bağlamda da MİT ile TSK başta olmak üzere bir sürü bağlantı ve para akışı saptandığını belirten Üçok’un olası yeni dalgalara ilişkin öngörüleri de şöyle:

“Emniyettekilerle bağlantılı olan MİT ve TSK mensupları da var. Şimdi onları ayırdılar, önce polisle ilgili operasyonu yaptılar. İkinci adımda TSK’daki incelemeler, takipler devam ediyor. 15-20 gün ya da bir ay sonra düğmeye basılabilir. Çünkü şu sıralarda Irak’ta bir operasyon olabilir, belki o geciktirebilir.

Bu arada yapılan dinlemeler ve takiplerde özellikle 15 Temmuz’dan sonra 18 bin polisin ‘arkadaşlarımızı öldürdünüz’ gerekçesiyle abileriyle, örgütle temaslarını tamamen kestiği de ortaya çıktı. Yine çok sayıda itirafçının yanı sıra ‘bizi hâlâ rahatsız ediyorlar, peşimizi bırakmıyorlar’ diye şikayetçi olan aile var.”

Ne derece güvenilecek onlara?

“Bilemiyorum güvenilir mi güvenilmez mi ama böyle bir durum da var ortada...”

Milliyet