Müsiad 92. Genel İdare Kurulu

Müsiad 92. Genel İdare Kurulu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı: - "Türkiye'nin yeni, sivil, yerli ve milli bir anayasaya kavuşması ve terörün son bulması için canla başla çalışmalıyız, çalışmaya da devam edeceğiz"- "Bu kadim topraklar üzerinde birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışana

ADANA (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Türkiye'nin yeni, sivil, yerli ve milli bir anayasaya kavuşması ve terörün son bulması için canla başla çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Sarı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) düzenlediği 92. Genel İdare Kurulu toplantısında, yaptığı konuşmada, MÜSİAD ailesine Türkiye'nin büyümesine verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Yeni Şafak ve Yani Akit gazetelerine yapılan silahlı saldırıya değinen Sarı, "Yeni Akit ve Yeni Şafak medya gruplarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Terör saldırıları sonucu şehit olan şehitlerimize ve bugün Hakk'ın rahmetine kavuşmuş Adanalı şehidimize Allah'tan rahmet diliyor, ailelerine başsağlığı dileklerimiz iletiyorum" diye konuştu.

3 Kasım 2002 seçimlerinin hemen ardından kurulan AK Parti iktidarıyla, Türkiye’de yeni bir dönemi başlattıklarını ifade eden Sarı, "Türkiye'nin demokrasi, insan hakları, adalet ve özgürlük alanlarında örnek bir ülke olması yolunda, önemli adımlar attık. Kardeşliğimizi geliştirecek, dayanışmamızı güçlendirecek çok önemli reformlar yaptık. Kimlik ve bölge siyaseti yapmadık.Yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik" şeklinde konuştu.

AK Parti iktidarı olarak yola çıkar çıkmaz kırmızı çizgilerini açıkladıklarını anlatan Sarı, şunları söyledi:

"Etnik ve bölgesel milliyetçilik yapmayacağız' dedik. Biz, 'doğusuyla batısıyla kuzeyiyle güneyiyle, 780 bin kilometrekare olarak bir bütünüz, bölünmez bir vatanız' dedik. Biriz, beraberiz, birlik ve beraberlik içinde yaşayacağımızı söyledik. Bu kadim topraklar üzerinde birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara asla fırsat vermeyeceğimizi dile getirdik. Sarıkamış'ta, İzmir'den, İstanbul'dan, Bursa'dan şehitlerimizin isimlerini görürsünüz. Çanakkale'de gidin, Diyarbakır'dan, Erzurum'dan, Şanlıurfa'dan, Mardin'den şehitlerimizin isimlerini görürsünüz. Ülkemizin dört bir yanından mehmetçiklerimizin adı buralarda yazılmıştır. İşte bu şuur, ülkemiz üzerinde oyun oynanmasına mani olan güçtür. Bu şuuru ilelebet koruyacağız."

- Yeni anayasa çalışmaları

Sarı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Mardin'de, yeni bir birliktelik ve kardeşlik dönemini başlatacağını ve yegane muhatabın milletin kendisi olduğunu açıkladığını vurgulayarak, "Hükümet olarak bu kapsamda, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderlerinden oluşan istişare meclisleri kuracağız. Bu sayede hükümetimizin bütün çalışmalarının halkımıza en demokratik şekilde aktarılmasını, sürecin sizlerle yürütülmesini ve en kısa zamanda sonlandırılmasını hedefliyoruz. Bu süreci gerek kamu gerekse sivil toplum olarak sonuna kadar desteklemek en büyük görevimizdir. Türkiye'nin yeni, sivil, yerli ve milli bir anayasaya kavuşması ve terörün son bulması için canla başla çalışmalıyız, çalışmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

MÜSİAD'ın Türkiye'nin kardeşlik anlayışına her zaman destek olduğunu dile getiren Sarı, "Saygın bir siyaset anlayışının ancak sağlam bir ekonomik kalkınmayla gerçekleşebileceğini çok iyi biliyoruz. MÜSİAD olarak, Türkiye’nin ekonomik kalkınma ve büyümesi alanında büyük bir yükünü taşıdınız" dedi.

- "Katma değer üretmeye devam ediyoruz"

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak da 7 Haziran sonrası yaşanan belirsizlik ve terör ortamında 2015'i ilk 3 çeyreğe göre yüzde 3,8'lik büyümeyle kapattıklarını bildirdi. Olpak, "Cari açığın da bir önceki yıla göre yüzde 26 küçülmeyle kapatılmasını son derece önemli görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetin açıkladığı eylem planlarını olumlu bulduklarını vurgulayan Olpak, şunları kaydetti:

"Bununla beraber bizim de taleplerimiz var. İş gücü piyasalarına yönelik olarak kıdem tazminatı ve çalışma esnekliği gibi konularda, kültür hayatımızı, değerlerimizi ve sosyal hayatımızı ilgilendiren konularda da daha fazla çalışmaya ihtiyacımız olduğunu ifade etmek isterim. Elbette katma değer üretmeye devam ediyoruz. Yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda daha önce iki çalışması olan MÜSİAD, yeni bir çalışma içerisinde. Önümüzdeki günlerde onu da sizlerle paylaşacağız."

Konuşmaların ardından Olpak, Bakan Sarı'ya fidan dikimi sertifikası sundu.

Kur'an-ı Kerim tilaveti okunan ve bazı sponsorlara plaket sunulan toplantıya, Adana Valisi Mustafa Büyük, AK Parti Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar ile Tamer Dağlı, kamu kurumlarının yöneticileri ve davetliler katıldı.