Özel sağlık sigortası fiyatları 1 yılda 3'e katlandı

Özel sağlık sigortası fiyatları 1 yılda 3'e katlandı
Güncelleme:

Özel sağlık sigortası yaptıran vatandaşlar geçen seneye oranla 3 kat zamlanan poliçe fiyatları karşısında neye uğradığını şaşırdı.

Özel sağlık sigortasından yararlanan vatandaşlar aldıkları zam haberi ile adeta sarsıldı. Döviz kurundaki artış ve enflasyondaki yükseliş ile çoğu girdisini ithal eden sağlık sektöründe de fiyatlar uçuşa geçti. Bu durum içinde bulunduğumuz yenileme günlerinde sağlık sektörü primlerinin 3 ile 4 kata kadar artmasını beraberinde getirdi.

Bugün bir MR'ın 8 bin TL'lere yapıldığı, ameliyat ücretlerinin 100 bin TL'leri bulduğu noktada sağlık sigortaları ücretlerinde de büyük artışlar yaşanıyor. Sağlık sigortası yaptırdığı şirketten yenileme ücretini duyanlar büyük bir şok yaşıyor. Geçen yıl 16 bin TL fiyatla yapılan ayakta artı yatarak sağlık sigortası için 50 bin TL'yi bulan fatura ile karşılaşanlar büyük bir isyan içinde.

Sözcü gazetesinden Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre; Sigortacılar sağlık sigortasında gelen artışın statü, gelir seviyesi fark etmeden tüm vatandaşları zorladığını ancak şirketlerin de artan fiyatları yansıtmak durumunda olduğunu belirtti. Konuştuğumuz bir sigorta sektörü yetkilisi, “2023 daha da kötü olacak. Firmalar önümüzdeki yılı da öngörerek fiyatları belirliyor, artışların bu denli yüksek olmasının bir sebebi de gelecek fiyat artışlarını önceden poliçelerde faturalandırabilmek” dedi.

Sigortacılar fiyat artışlarından sonra çoğu kez ayakta sağlık sigortasının kapsamını daraltıp, sadece yatarak tedavileri kapsayacak şekilde sigortasını devam ettirenlerin sayısının arttığını söyledi. Sektörde 2023’te bu fiyatlarda bir tur artış daha olacağı konuşuluyor.

 

(Kaynak)