Özgür Duran'ın annesi: Benim çocuğum sokak ortasında ölümü hak etmemişti

Özgür Duran'ın annesi: Benim çocuğum sokak ortasında ölümü hak etmemişti
Güncelleme:

Konya'da, sevgilisi ile parkta tartıştığı sırada Kadir Şeker'in ölümüne neden olduğu Özgür Duran'ın annesi, “Kadına şiddet uygulayan biri değildi benim evladım. Benim çocuğum sokak ortasında ölümü hak etmemişti” dedi.

Konya'da, sevgilisi ile parkta tartışırken, Kadir Şeker'in ölümüne neden olduğu Özgür Duran’ın annesi Mübeyyen Güner, “Benim çocuğum sokak ortasında ölümü hak etmemişti” dedi. Kadir Şeker'in son sözü ise, 'Üzgünüm' oldu.

Konya’da Kadir Şeker davasının sonuçlanmasının ardından maktul Özgür Duran’ın ailesi açıklamalarda bulundu. Özgür Duran'ın 18 yaşındaki kardeşi Niyazi Remzi Duran, önce Allah’ın adaletine, sonra yüce mahkemenin adaletine güvendiklerini belirterek, “Bu ceza ortalama da olsa bizi tatmin etmedi. Biz gerekli girişimlerde bulunacağız. Zaten Allah katında Kadir Şeker katildir. Ben bu olaylar yüzünden okulumdan ve takımımdan atıldım. Benim futbolculuk kariyerim bitmiş durumda. Madem bu millet Kadir Şeker’in yanındaydı şimdi de haklının yanında olsunlar” dedi.

“Çocuğumun bir yuva kurma hayali vardı”

Özgür Duran’ın annesi Mübeyyen Güner de, oğlunun kadına şiddet uygulayan biri olmadığını söyleyerek, “Benim çocuğum sokak ortasında ölümü hak etmemişti. Benim çocuğumun kadına şiddet uygulamadığını Kadir Şeker de ifadelerinde çok güzel söylüyor. Kamelyaya elinde bıçakla geldiğini söylüyor. Görgü tanığı da var. En büyük görgü tanığı Ayşe Dırla. Bizim Ayşe Dırla’ya baskı yaptığımız ayrıca ifadesinin değiştirildiğini söylüyorlar. Asla baskı yapmadık. Şu dakika oldu, ben daha Ayşe’nin yüzünü görmedim. Ayşe nerede bilmiyorum. Ayşe’ye ben de sesleniyorum buradan, çık kızım doğruları konuş diye. Ayşe, Özgür’ü kaybettikten sonra gerçekten çok üzüldü ki hiçbir yere konuşmak istemedi. Kendini ifade edemeyeceğinin farkına vardı. Çünkü Ayşe’yi de dışladılar. Kendi 3 çocuğunu bırakıp gitmesine ben de karşıydım. Ama herkes hata yapıyor” ifadelerini kullandı.

"O hayalini Kadir Şeker aldı"

Çocuğunun hayalleri olduğunu dile getiren Mübeyyen Güner, “Benim çocuğum sokakta yaşadı. Bağımlıydı, 2 yıldır kurtulmuştu. Bir yuva kurma hayali vardı. Konya’ya gelip yerleşti. O hayalini Kadir Şeker aldı. Biz Kadir Şeker’in hayalini almadık. Orada benim çocuğuma müdahale edip kurtarsaydı şu anda Özgür yaşıyor olacaktı. Ben bu acıyı yaşamayacaktım, o da bu durumlara gelmeyecekti. Gençliği cezaevinde geçmeyecekti” diye konuştu.
Duran ailesinin avukatları ise davanın başından beri kadına şiddet olayının olmadığını belirttiklerini söyleyerek verilen cezanın kendilerini tatmin etmediğini, gereken işlemleri yapacaklarını bildirdi.

Kadir Şeker'in soz sözü: Hayatını kaybettiği için çok üzgünüm

Duruşmada söz alan sanık Kadir Şeker, “Yardıma ihtiyacı olan birisine yardım etmek için gittim. Kadın bana onun eşi ve iyi olduğunu söyledikten sonra arkamı döndüm gittim. Bana arkamdan saldırdı boğazımı sıktı, nefesimi kesti. Düştük, olay yerinden ayrılırken yaralandığını fark etmedim. Hayatını kaybettiği için çok üzgünüm” şeklinde konuştu.

Kadir Şeker (20), suçu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle 'kasten adam öldürme' suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Olayın geçmişi
Olay, 5 Şubat 2020 Çarşamba günü saat 21.30 sıralarında merkez Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi Yeni İstanbul Caddesi üzerindeki Piri Reis Parkı'nda meydana geldi. Akşehir Fen Lisesinden mezun olan Kadir Şeker, üniversiteye girmek için yeterli puanının olmaması nedeniyle Konya'ya gelerek dershaneye kayıt oldu. Teyzesinin yanında kalmaya başlayan Kadir Şeker, dershane dönüşünde Piri Reis Parkı'ndan evine giderken Özgür Duran'ın (32) Ayşe D'ye (35) şiddet uyguladığını fark etti. Kadir Şeker, müdahale etmek istediğinde Özgür Duran'ın tepkisiyle karşılaştı. Yaşanan boğuşma sırasında cebinden bıçağını çıkaran Kadir Şeker, yere düştükleri sırada Özgür Duran'ın kalbinden bıçaklanarak ölümüne neden oldu. Olaydan sonra gittiği teyzesinin evinde gözaltına alınan Kadir Şeker, tutuklanarak cezaevine gönderildi.