PKK'ya kara harekatı göründü !

PKK'ya kara harekatı göründü !

İkiyaka-Buzul-Doski hattını teröristlerden temizleyen Mehmetçik, ilk karın düşmesiyle Irak'ta operasyona başlayacak.

İkiyaka-Buzul-Doski hattını teröristlerden arındıran Mehmetçik, Kuzey Irak'a geçiş güzergahında tuzaklı bomba temizliği yapıyor. Bölgede komandoların hedef takibini kolaylaştıracak ilk karın düşmesiyle birlikte Irak'a kara harekâtı başlayacak

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), teröristlerin bölgeden tamamıyla arındırılması için Kuzey Irak'a yönelik kapsamlı bir harekâta hazırlanıyor. 7 Haziran seçimlerinin ardından ülkeyi kanlı eylemleriyle karıştıran terör örgütü PKK'ya İkiyaka, Buzul Dağları ile Doski Vadisi'nde vurduğu darbenin ardından Mehmetçik, şehir merkezi ile kırsal arasındaki ana güzergahı teröristlerin döşediği el yapımı patlayıcı (EYP) tuzaklarından temizlemeye başladı. PKK'lıların çok sayıda patlayıcı döşediği Şemdinli-Altınsu Köyü arasındaki güzergahta çalışmalarını yoğunlaştıran güvenlik güçlerinin aynı zamanda Kuzey Irak'a yönelik muhtemel operasyon öncesi güzergah güvenliği sağladığı belirtiliyor.

ARAZİDE EYP TEMİZLİĞİ
Bolu Dağ Komando Tugayı'ndaki Özel Birlikler ile Özel Kuvvetler mensubu askerlerin Hakkari'ninGüneydoğusunda kalan bölgede gerçekleştirdiği terörist temizliğinin ardından bölgede köylere yönelik ulaşımı tehdit eden tuzakların temizliği sürüyor. El yapımı patlayıcıların güvenlik güçlerinin geçişi sırasında PKK'lı teröristlerce uzaktan ateşlenmesi ve ardından güvenlik güçlerine yönelik doçkalarla yapılan saldırılar sonucu çok sayıda şehit verilmişti. İkiyaka-Buzul-Doski üçgeninde 119 PKK'lının öldürülmesinin ardından Kuzey Irak'tan bölgeye sızmalara karşı önlemler alınırken diğer yandan da şehir ile kırsalı birbirine bağlayan güzergahlardaki tuzakların imha edilmesi de sağlandı.

KOMANDOLAR DİNLENİYOR
Şehir içlerinde sıkışan PKK'lılara yönelik Polis Özel Harekat ekiplerinin müdahalesi devam ederken TSK'nın ülke içindeki güzergah temizliğinin ardından gerçekleştirilecek muhtemel kara harekatının da hazırlığı sürüyor. İkiyaka bölgesindeki temizlik operasyonunda önemli görev üstlenen Bolu Dağ Komando Tugayı'na bağlı birliklerin bir bölümünün sözkonusu 'kara harekatı öncesi dinlenmeye çekildiği' gelen bilgiler arasında.

KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR
Dağ ve yollar EYP tehdidinden arındırılırken, örgütün sınır ötesindeki birliklerine de darbe vurulması için kar yağışı bekleniyordu. Güvenlik güçleri, kar yağışıyla birlikte teröristlerin takibi konusunda daha rahat hareket imkanına kavuşuyor. Kar yağışının komandolara en önemli faydası ise Kuzey Irak geçişi sırasında potansiyel tuzaklamaların etkisini kaybetmesi ve düzeneklerin çalışamaz hale gelmesi. Güvenlik kaynakları, bölgedeki özel birliklere “Kasım sonunda gerçekleştirilmesi muhtemel kara harekatı için hazırlıklara başlayın” emrinin iletildiğini dile getiriyor.

MPT avlıyor

Mehmetçik, terörle mücadelede artık yerli tasarım Milli Piyade Tüfeği'ni (MPT) kullanacak. Bir süredir askeri birliklerde eğitim amaçlı olarak kullanılan MPT artık operasyonel birimlerin vurucu gücü oldu. Güneydoğu'da terörle mücadelede etkin görev alan Bolu Dağ Komando Tugayı 1. Taburu, G3'lerin Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından geliştirilen versiyonu olan 'HK33' modeli yerine tamamen yerli üretim MPT tüfeklerini kullanmaya başladı. 2 yıl süren test sürecinin ardından MKEK ile Kalekalıp ortaklığıyla 2015'te 35 bin adetlik ilk serinin üretildiği 7.62 mm çapındaki tüfek, Mehmetçik'ten tam not aldı. Etkili menzili 600 metre olan 92 cm boyundaki milli tüfek, TSK'daki yaklaşık 500 bin G3 piyade tüfeğinin yerini alacak.