''Oyunu arttıran tek parti HDP''

''Oyunu arttıran tek parti HDP''

Metropoll Araştırma'nın Başkanı'ndan olası erken seçimler öncesi bomba açıklama...

Metropoll Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Özer Sencar, son dönemde oyunu artırabilen tek partinin HDP olduğunu ve AKP’nin tek başına iktidar olma şansının bulunmadığını belirtti

Prof. Özer Sencar, Metropoll’ün Ağustos ayı araştırmasıyla ilgili bazı bilgileri Twitter hesabından paylaştı.

Araştırmada AKP, CHPve MHP oylarında önemli bir değişiklik olmadığını kaydeden Sencar, “Özellikle AKP oyları Haziran bulgularının aynısı idi. Dolayısıyla ne havuz araştırmacılarının paylaştığı rakamlar ne de karşıtların iddia ettiği gibi AKP oylarının eridiği iddiaları yanlıştır” ifadelerini kullandı.

Anket sonucuna göre dikkate değer seviyede oyu artan tek partinin HDP olduğuna dikkat çeken Sencar,“Bu pazar seçim olsa Mecliste 3. parti HDP olacaktır. MHP 4. partidir. HDP’ye yeni gelen oyların %75’i protest seçmenlerden, %25’i diğer partilerden geliyor. Meclis’teki partilerin hiçbirisinin baraj sorunu kesinlikle yoktur” diye yazdı.

İŞTE PROF. SANCAR'IN ERKEN SEÇİM TESPİTLERİ - FOTO-GALERİ

Erken seçimin olmama ihtimali söz konusu

AKP’nin 1 Kasım’da yapılacağı öngörülen erken seçimde tek başına iktidar olma şansının olmadığını dile getiren Sencar, “Dolayısıyla erken seçimin olmama ihtimali söz konusudur” dedi.

Sencar şu uyarıyı yapmayı da ihmal etmedi: “Burada paylaştığımız bilgiler Ağustos araştırmasının bulgularına göredir. Yapılacaksa, seçime iki aylık bir sürenin olduğu unutulmamalıdır.”