Bakan Soylu'dan HÜDA Par yorumu: ''Faydasını 10 yıl sonra göreceksiniz''

Güncelleme:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HÜDA Par'ın AK Parti listelerinden Meclis'e girmesini ve Cumhur İttifakı'na destek vermesini "7 yıldır içişleri bakanlığı yapıyorum. HÜDA PAR adımı çok stratejik bir adımdır" diyerek yorumladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Tarafsız Bölge programında tepki toplayan HÜDA PAR ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Bundan 10 yıl sonra göreceksiniz. HÜDA PAR adımı hangi stratejik akılla atıldığı, ve kimlerin önünü tıkadığı ve Türkiye'de bu adımla beraber Türkiye'de doğa ve güneydoğu politikasında muhafazakarlık aksının nasıl yeniden devreye gireceği ve Türkiye'nin bir kesiminin yani.. HÜDA PAR'I kim istedi HDP istedi.. HÜDA PAR'ı kim istedi? CHP istedi... HÜDA PAR'ı kim istedi Amerika istedi..." dedi.

Soylu açıklamasına "Niçin istediler. Ak Parti ile bölgenin duygusal bağının tüm iletişimi ortadan kaldırabilmek için istediler. HÜDA PAR adımı öyle bir stratejik bir adım oldu ki... Bazı adımlar ülkeler açısından devletler açısından öyle stratejiktir ki... Nicelik değil nitelik adımlarıdır.." diyerek devam etti. 

HİZBULLAH- TERÖR  İDDİALARINA SOYLU'DAN YANIT: HİÇBİR ALAKASI YOK  

Ahmet Hakan'ın araya girerek Hizbullah ve terör bağlantısını sorması üzerine Süleyman Soylu, "Bakın hiçbir alakası yok. Ben 7 yıldır içişleri bakanlığı yapıyorum yaa... Ben Doğu ve Güneydoğu'daki uçan cisme bakarım yani. Ne olduğunu, ne olmadığını, kimin nasıl olduğunu, kimin ne olmadığını medreselerde neler olduğunu olmadığını. Ben bunları izleyen takip eden bir adamım. Ne terörü, hangi terörden bahsediliyor ki... Burada Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok önemli ve stratejik bir adım atmıştır. Bunun faydasını Türkiye 10 yıl sonra anlayacak, bunu bir fani Süleyman Soylu söyledi diyecekler ama bunu Tayyip Erdoğan yaptı" diyerek yanıt verdi.