HDP: ''İzmir'de en az 2 vekil çıkarırız''

HDP: ''İzmir'de en az 2 vekil çıkarırız''

HDP İzmir milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü çok iddialı..

Ege Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ESİAD) konuğu olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü "İzmir'de önyargı duvarları yıkıldı. En az iki vekil çıkarırız" dedi.

HDP İzmir Milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü, ESİAD'ta işadamlarıyla biraraya geldi. Kürkçü, toplantıdaki konuşmasına daha çok emek kesimiyle buluştuğunu, ancak iş dünyasına da anlatacakları olduğunu belirtti. Kürkçü, 1995 yılından bu yana girdikleri seçimin en avantajlısının bu seçim olduğunu öne sürerek, "Oyumuzu iki kat arttırabiliriz. İzmir'de 1 milyona yakın Kürt nüfus var, 600-700 bini seçmen. Şu ana kadar 200 bin oyu aldık. Kürt seçmen AKP'yi artık terk ediyor yüzünü döneceği parti HDP. Genç seçmenler ve CHP'ye emanet oy verenler de oylarını HDP'ye çevirecekler. En az iki vekil çıkarırız. Buna da gönülden inanıyorum. Ama İzmir'de amaç sadece HDP'ye oy çıkartmak değil, Türkiye çapındaki oya katkıda bulunmak. İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Antep, Antalya, Bursa ve Ankara'da oyların hissedilir şekilde yükselmesi baraj için çok önemli" dedi.

İzmir'de HDP'ye karşı olan olumsuz havanın değiştiğini söyleyen Kürkçü şunları söyledi: "Bir yılda İzmir'in ruh halinde büyük bir değişiklik var. Yerel seçimlerden bu yana HDP'ye yönelik saldırganlık ve dışlamada ciddi bir kırılma var. Ayrıca her yerde çok yüksek hüsnü kabul görüyoruz. Bize oy vermeyecekler tarafından da hoş karşılanıyoruz ve izlemeye değer bulunuyoruz."

BARAJI GEÇERİZ

HDP barajı geçer mi sorularına muhatap olduklarını belirten Kürkçü, "Bizim yüzde 10'luk seçim barajını geçip geçemeyeceğimiz konuşuluyor. Son genel seçimlerde 4 milyon 900 bin oyu olan bir partinin Meclis'te temsil edilememesi anormal bir durumdur. Bu seçimlerde bizim ve halklarımızı için önemli bir sonuç yaratacağına inanıyoruz. Türkiye'de bir sultanlık rejimine tabi olmak gibi belirsizlikler HDP'nin yüzde 10 barajını aşmasıyla son bulacak. Böylece Erdoğan'ın Başkanlık sistemi geri dönülmez şekilde kırılacaktır. Bu da toplumda derin bir nefes almak alacaktır. Bunun aksi durum ise kabus olur" diye konuştu.

Konuşmaların ardından ESİAD Başkanı Mustafa Güçlü, Ertuğrul Kürkçü'ye "İzmir 1900" isimli kitabı hediye etti.