İşte kulislerdeki AK Parti'nin Ankara, İstanbul ve İzmir aday adayları

İşte kulislerdeki AK Parti'nin Ankara, İstanbul ve İzmir aday adayları
Güncelleme:

Yerel seçimlere artık 4 aydan kısa bir süre kalmışken, AK Parti'nin adayları hakkındaki kulis bilgilerine her gün bir yenisi ekleniyor.

31 Mart 2024 yerel seçimleri için partiler çalışmalarını hızlandırırken, kulislerde İstanbul, Ankara ve İzmir için AK Parti'nin muhtemel adayları konuşulmaya devam ediyor.

AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, AK Parti'de İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Ekrem İmamoğlu’na karşı Karadenizli aday arayışı sürerken, hem Kürt seçmenin hem muhalif seçmenin oyunu alabilecek profiller üzerinde duruluyor.

Bazı parti kurmayları İstanbul’da hem Kürt seçmene hem muhalif seçmene hitap edebilecek, ılımlı siyaset yürütebilecek bir ismin aday gösterilmesi gerektiğini savunuyor.  Kulislerde bu özellikleri taşıyan isimlerden birinin de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olduğu konuşuluyor.

Ayrıca Karadenizli olan eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da İstanbul için konuşulan isimler arasında bulunuyor.

Eski Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’un adı kulislerde en çok dillendirilen isimler arasında yer alıyor.

Yine mevcut ilçe belediye başkanlarından birisinin de büyükşehir için aday gösterilebileceği belirtiliyor. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve eski Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın aday gösterilebileceği kaydediliyor.

ANKARA İÇİN ÖNE ÇIKAN İSİMLER

Ankara’da ise mevcut Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın karşısına milliyetçi bir profile sahip adayla çıkıldığı takdirde başkentin geri alınabileceği görüşü hâkim. Kulislerde bu profildeki Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un aday gösterilmesinin yüksek ihtimal olduğu dile getiriliyor. Öte yandan aday adaylığı için Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığı görevinden istifa eden eski Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin de aday olabileceği belirtiliyor.

'7 KUŞAK İZMİRLİ' ADAY

İzmir’de de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan ve İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’nın ismi öne çıkıyor. Parti kurmayları “İzmir’i almak istiyorsak bize 7 kuşak İzmirli bir aday lazım. Adayın muhalif seçmene hitap etmesi gerekir” değerlendirmesini yapıyor.

 

Türkiye Gazetesi