Kürkçü: ''AK Parti konusunda netiz''

Kürkçü: ''AK Parti konusunda netiz''

HDP'li Ertuğrul Kürkçü, koalisyon hakkında AK Parti için kararlarının kesin olduğunu açıkladı.

HDP'li Ertuğrul Kürkçü, "AKP'nin içinde olduğu herhangi bir koalisyonda yer almayacağız. Bu konuda netiz. Onun dışında hangi koalisyon seçeneklerinin ortaya çıkacağına bağlı olarak her biri için tek tek değerlendirme yapabiliriz" dedi.

Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, partisinin Parti Meclisi (PM) toplantısına verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kürkçü, PM toplantısında seçimlerin ardından bir değerlendirme yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bugün buradan 'şöyle bir koalisyon kurun ya da kurmayın' diye bir karar çıkmayabilir. Ancak bizim için kesin olan, biz AKP 'nin içinde olduğu herhangi bir koalisyonda yer almayacağız. Bu konuda netiz. Onun dışında hangi koalisyon seçeneklerinin ortaya çıkacağına bağlı olarak her biri için tek tek değerlendirme yapabiliriz. Çünkü çok fazla seçenek var. 3'lü kombinasyonlar var, azınlık hükümeti seçenekleri var, erken seçim seçeneği var. Bunların herhangi biri net olarak ortaya çıkmadan bizim bununla ilgili afaki bir karar almamız söz konusu olmaz. Burada netleşen bizim AKP'li bir koalisyonda yer almayacağımıza ilişkin önceki belirlememiz PM'de genel kabul görüyor."

"HDP'nin dışarıdan destek vereceği CHP - MHP koalisyonu"nun değerlendirilip değerlendirilmediğine ilişkin bir soru üzerine Kürkçü, olası senaryoların PM'de henüz konuşulmadığını söyledi.

"Sayın Demirtaş, 'Seçim sonuçlarına bakarsak öncelikli görev birinci ve ikinci partinin önce bu konuları konuşmasıdır' demişti. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?" sorusunu teamülleri anlatarak yanıtlayan Kürkçü, "Mantıken olması gerekeni söylemiş Eş Başkanımız. 'Biz, böyle bir koalisyonu tercih ederiz, etmeyiz' hakkında henüz bir hüküm sayılmaz bu" dedi.

Kandil ve İmralı'ya heyetlerin gidişine ilişkin bir planlama olup olmadığına yönelik bir soruyu yanıtlarken Kürkçü, "Biz, bıraktığımız yerdeyiz de Hükümet yok. Dolayısıyla onun heyeti ortada yok. Ancak heyetteki arkadaşlardan edindiğim izlenime göre bir yeni temas ve bir yeni görüşme zemini oluşmadı şu ana kadar. Dolayısıyla nerede kesildiyse oradayız" diye konuştu.

'ANLADIĞIM KADARIYLA TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ DEVLET ADAMI BAYKAL'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bir araya geldiğinin hatırlatılması üzerine Kürkçü şunları söyledi:

"Deniz Baykal daha önce de böyle bir görüşme yapmıştı, daha önceki Cumhurbaşkanı ile. Ben, Deniz Baykal'ın su dibindeki çıpayı gösteren şamandıra gibi hareket ettiğini düşünüyorum. Deniz Bey, devletin bekası meselesi gündemdedir diye ya kendisi başvuruyor ya ona başvuruluyor. Anladığım kadarıyla Türkiye'nin en önemli devlet adamı, Deniz Baykal. Bunu anlıyorum."

"Cumhurbaşkanı diğer liderlerle de görüşmeli mi?" sorusuna ise Kürkçü şu yanıtı verdi: "Cumhurbaşkanı eğer şu güne kadar yaptıklarını yapmasa herkesle görüşebilirdi ve görüşmeleri tuhaf manalar kazanmazdı. Fakat şu an Adalet ve Kalkınma Partisi'nin propagandacısıdır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı ile mi görüşülüyor görüştüğümüzde, kiminle görüşüyoruz? Orası belirsiz. Dolayısıyla 'Herkesle görüşsün' diyeceğim, 'Niye' sorusuna cevap vermem lazım. Hiç değilse teamülü izlemesi bence yeterlidir."

Kürkçü, "Erken seçime ilişkin PM'den edindiğiniz izlenim nedir?" sorusunu yanıtlarken, parti olarak seçime her zaman hazır olduklarını dile getirdi. Kürkçü, erken seçimi telaffuz etmek için bir sebep bulunmadığının altını çizerek, "Şu an seçimden çıkan tablo çok açık. Biz de dahil olmak üzere bütün partilere uygun bir iktidar, muhalefet kombinasyonu kurup ülkeyi yönetin diye bir seçim yapıldı. 3 ay sonra bir başka seçime toplumu mecbur etmenin bence açıklanabilir bir nedeni yok. Külfetine değmez. Gene aşağı yukarı aynı sonuç çıkacak. O yüzden bir uzlaşma yolunu bulmak bu dönemin görevi. Seçim silahına sarılıp kimseyi korkutmasınlar, en çok halkı korkutmuş olurlar. Biz her zaman seçime hazırız" değerlendirmesini yaptı.