Menderes Türel: ''Örgütlü toplumun gücünü gördük''

Menderes Türel: ''Örgütlü toplumun gücünü gördük''

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, darbe girişimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

15 Temmuz’un örgütlü toplumun gücünü gösterdiğini kaydeden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Bu milletin birlikteliğinin, dayanışmasının karşısında ne tank, ne top, ne tüfek dayanmıyor. Bu milletin gücü ve imanı, tankları, tüfekleri, topları dümdüz etti. Birlik ve beraberlik her alanda olduğu takdirde çok daha güçlü bir şekilde yola devam edebilmek mümkün oluyor” dedi. Türel, Yeni Türkiye’nin milletin direksiyona geçtiği Türkiye olduğunu söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yeni kurulan Türkiye Muhtarlar Federasyonu Antalya İl Yönetimi’ni kabul etti. Yönetimi oluşturan Antalya merkezi ve ilçelerden 32 muhtar ile bir araya gelen ve hayırlı olsun dileklerini ileten Başkan Türel, muhtarlarla sohbetinde ‘Vatana İhanet Çetesinin’ Türkiye’yi karanlığa sürüklemeyi planlayan darbe girişimi gecesinde yaşananları da anlattı. O gece darbecilere Antalya’da en ufak hareket imkanı tanımadıklarını dile getiren Başkan Türel, “Böylelikle belki de Antalya 15 Temmuz akşamını en sıkıntısız geçiren şehir oldu. Daha darbe girişinin ilk dakikalarında arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde hem Topçular’daki Garnizon’un hem de üniversite karşısındaki jandarmanın girişini boydan boya kendi iş makinelerimizle; kepçe, dozer, TIR’larımızla kapattık. Şu anda hala Havaalanında iki TIR tutuyoruz. Bunların hala izinsiz, devletin milletinin paralarıyla alınmış uçakları kullanmak gibi bir niyetleri olursa pistin ortasına çekeceğiz TIR’ları” dedi.

BİSİKLET BİLE ÇIKARAMADILAR

Topçular’daki Garnizon’da sadece girişi kapatmadıklarını belirten Türel, şunları anlattı: “Çünkü tank yandan duvardan da geçebilirdi. Garnizonu çevreleyen tüm duvarına boydan boya iş makinelerini sıraladık. Bırakın tankı bisiklet bile çıkaramadılar. Vali Bey’in komutanları bir an önce Vali Konağı’nda toplayıp, ki ben de ordaydım, onları bir nevi çalışıyormuş esprisiyle göz hapsinde tutması da meselenin bir diğer yanı oldu. Elimizde sözde Sıkı Yönetim Komutanlığı’nın bildirisini gördük orda. Antalya’ya Burdur’dan bir Albay getirmişler Antalya Sıkı Yönetim Komutanı olarak. Adam da buradaymış, geldi. Ne yapıyorsun diye sorulduğunda ‘Dondurma yemeğe gelmiştim’ dedi. Allah bir daha göstermesin bu yaşadıklarımızı.”

ÖRGÜTLÜ TOPLUMUN BAŞARISI

Örgütlü bir toplumun daha güçlü olduğunu en güzel 15 Temmuz’da anladıklarını ifade eden Başkan Menderes Türel, “Bu milletin birlikteliğinin, dayanışmasının karşısında ne tank, ne top, ne tüfek dayanmıyor. Bu milletin gücü, imanı, tankları, tüfekleri, topları bu memlekette dümdüz etti. Onun için birlik ve beraberlik her alanda olduğu takdirde çok daha güçlü bir şekilde yola devam edebilmek mümkün oluyor” diye konuştu.

YENİ TÜRKİYE’DE DİREKSİYON MİLLETTE

Başkan Türel şunları ifade etti: “Bu memleketin gelişmesini istemeyenler, bu memleketi başka ülkelerin adeta yönettiği, kontrol ettiği bir ülke haline getirmek isteyenler, fevkalade kanlı bir darbe girişiminde bulundular. Yani kendi meclisini bombalayan insanlara sadece ‘alçak’ denebilir. Bizim meclisimizi Kurtuluş Savaşı’nda bile bombalamadılar. Kendi özel harekatını, polisini, askerini, özel kuvvetlerini bombalayan bir anlayış insanlıktan çıkmış demektir. Gözleri dönmüş. Kastetmek istedikleri bir tek şey bu milletin birliği beraberliği. Geçen gün Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığım konuşmada da söyledim, hep anlatılıyor, Yeni Türkiye- Eski Türkiye. Ben bazı böyle kavram karmaşalarını kısa yoldan basit bir şekilde anlatmaya çalışırım. Yeni Türkiye ne demek diye sorulduğunda, yeni Türkiye’nin tarifi çok kolaydır. Yeni Türkiye milletin direksiyona geçtiği Türkiye’dir. Bugüne kadar maalesef bu ülkede, millet direksiyonda kendini zannediyordu. Ama perde arkasında birileri bu ülkeyi karıştırarak istedikleri gibi bu ülkeyi yönetme gayretinden hiçbir zaman vazgeçmediler.”

CUMHURBAŞKANIMIZI HESABA KATMADILAR

15 Temmuz’un bu amaçla hareket edenlerin son umudunun tükettiği gün olduğunu vurgulayan Başkan Menderes Türel, şöyle konuştu:  “Çünkü bu ülkenin, bu milletin, bu devletin menfaati neredeyse orada dimdik duran bir Cumhurbaşkanımız var. Kimseye, büyük ülkeydi küçük ülkeydi zerre kadar taviz vermiyor. Bunun örnekleri o kadar çok ki… Bakıyorsunuz Türkiye’nin menfaati neredeyse orada duruyor. Türkiye’ye bu ülkenin savunma sistemini güçlendirmesi için füze rampası kurulması gerekiyorsa gidiyor Amerika ile iş birliği yapıyor. Ama İran’ın bir nükleer meselesinde de Amerika’ya “one minute” diyor. E tabi şimdi bu üst akıl dediğimiz akıl, hep bu ülkeyi senelerce yönetmiş. Senelerce bu üst akıl bu ülkeyi istediği gibi yönetme gayretinde de hiçbir zaman vazgeçmemiş. Hep maşaları olmuş… Bugün FETÖ, dün PKK, ondan önce DHKPC, DAEŞ, bunlar hep maşalar… Bunların biri neyse öteki de aynı arkadaşlar. Bu kadar açık net söylüyorum.”

MİLLET OYUNU BOZDU

Bazı darbecilerin PKK kamplarında saklandığı  duyumları geldiğini söyleyen Türel, “Onlar güya daha düne kadar o PKK kamplarını bombalayan komutanlardı. Bunu anlamak mümkün mü? Ama bu milleti hesaba katamadılar, Tayyip Erdoğan’ı hesaba katamadılar. Ve Cumhurbaşkanımızın milleti daha darbe girişiminin ilk dakikalarında sokağa daveti, bunların hesaplayamadığı bir husustu. Millet oyunu bozdu. Şükürler olsun atlattık. Bu tehlikeleri bu coğrafyada ecdadımız binlerce yıldır yaşıyor. Haçlı seferleri yapmışlar bizi yıkmak için gene yıkamamışlar… Yedi düven beraber olmuşlar, şimdi de farkı yok, bizi gene yıkamamışlar. Onların da bir hesabı var, o yüzden inşallah bundan sonra da yıkamayacaklar” ifadelerini kullandı. 

Türkiye Muhtarlar Federasyonu Antalya İl Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz da, darbe girişimini şiddetle kınadıklarını belirtti.