ORC'den son seçim anketi sonuçları !

ORC'den son seçim anketi sonuçları !

ORC Araştırma'nın en son seçim anketi sonuçlarına göre AK Parti yükselişte, HDP ise CHP'den aldığı oyları kaybederse yeniden baraj altında kalabilir..

ORC Araştırma Şirketi Genel Müdürü Mehmet Murat Pösteki, 1 Kasım seçim anketi sonuçlarına göre yaptığı değerlendirmede AK Parti oy oranlarına ilişkin "Şu anda da tablo AK Parti açısından iyiye doğru gidiyor diyebiliriz” yorumunda bulundu.

7 Haziran'da batı illerinde CHP'den HDP'ye kayan oyların geri dönebileceğini de söyleyen Pösteki, "Bu durum CHP'nin oy oranını arttırır ama HDP'ye barajkorkusu yaşatır" öngörüsünde bulundu. 

Mehmet Murat Pösteki'nin 1 Kasım seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

“SADECE 90-100 BİN OYLA ALINACAK 18-20 VEKİL VAR”

18 kadar il var bu şekilde. Bunlar kimi yerde 2000 oyla kimi yerde 800 oyla HDP’ye ve MHP’ye gitmiş olan oylar. Daha önce AK Parti’de olan iller bu şekilde ufak tefek oylarla gitmiş durumda. Tabi ki alması kolay olan, geri dönmesi kolay olan en yakın iller buralar olduğu için AK Parti en büyük önemi buralara veriyor. Diğer yerlerde de tabi ki önem verilecek ama oralarda 90-100 bin oyla alınacak 18-20 vekillikten bahsediyoruz. Bu da tabi ki bütün partileri cezbedecek bir olay. Hangi partiye gelirse gelsin, AK Parti şu anda bunun üzerine oynuyor bu da normaldir.

“DOĞU VE GÜNEYDOĞU’YA CİDDİ AĞIRLIK VERİLECEK”

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya ciddi ağırlık verilecek. Oraya ciddi isimlerin konulacağını görüyoruz. Bununla alakalı gerekli araştırmaları AK Parti Genel Merkezi yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Şu anda da tablo AK Parti açısından iyiye doğru gidiyor diyebiliriz. HDP VE MHP’de düşüşler, CHP VE AK Parti’de bir çıkış söz konusu.AK Parti süreci gayet güzel götürüyor, coşkulu bir kongre geçti. AK Parti açısından şu an her şey güzel gözüküyor.

“7 HAZİRAN’DA HDP’YE OY VEREN YÜZDE 2 -3’LÜK KESİM…”

AK Parti her ilde başka bir parti ile seçim mücadelesi edecek. Doğu ve güneydoğudaHDP rakip olacak. Burada neticede kaptırılan yüzde 2-3’lük bir oydan bahsediyoruz. Daha önce AK Parti’ye oy verip, 7 Haziran’da HDP’ye oy veren yüzde 2-3’lük bir kitle var. Bu kitlenin de büyük çoğunluğu Doğu ve Güneydoğuda. Bunun yanı sıra Orta Anadolu ve Karadeniz’de MHP’ye giden oylar var. Onlar şu anda geri dönüşe başladı. Yaptığımız kamuoyu araştırmalarında Orta Anadolu ve Karadeniz’de MHP’ye giden oyların ki yüzde 1-1,5’lık bir oy vardı orada. O oylar geri dönüşe başladı. Doğu ve Güneydoğu’daki özel adaylarla, oradaki HDP’ye duyulan artı bir nefret de var. Bu da tabi AK Parti’nin orada işlerini kolaylaştıracak. AK Parti o bölgede HDP’ye kaptırdığı oyları geri almak için elinden geleni yapacak. Bunu da başaracağını düşünüyorum.

"BATIDA AK PARTİ – CHP ÇEKİŞMESİ OLMAZ”

Ben batıdaki illerimizde çok fazla Ak Parti – CHP çekişmesi olacağını düşünmüyorum. Mesela İzmir, mesela Muğla… Buralarda CHP kazanacaktır, orada kafa kafaya gitme şansı yok. Bunu AK Parti için de hangi iller için diyebiliriz, mesela Ankara, Konya, Bursa. Bu söyleyeceğimiz birçok ilde MHP ve HDP aralara girmeye çalışıyorlar ama CHP’nin de çok güçlü olduğu iller var. AK Parti’nin de çok güçlü olduğu iller var. Bunlar da yerel seçimlerde de ortaya çıkmıştı.

“BATI’DA HDP’YE OY VERENLER BU SEÇİMDE…”

Batı’da HDP’ye oy veren bir kesim vardı. Bu kesim şu anda CHP’nin iyi işler yaptığını düşünerek, aday belirlemeden sonra da CHP’nin tutumuna bakarak yeniden CHP’ye oy verebilir. Bu da CHP’nin oylarını yeniden artırır ama HDP’ye de baraj korkusu yaşatır.