"Erdoğan'ı hiç tanımamışım"

"Erdoğan'ı hiç tanımamışım"

Gazeteci Yazar Fehmi Koru, yaptığı açıklamalarda "Erdoğan'ı hiç tanımamışım" dedi.

Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen gazeteci-yazar Fehmi Koru, "Tayyip Erdoğan, 'Halkın seçtiği Cumhurbaşkanı farklı davranmalı' pozisyonunu çok belli ettiği andan itibaren onu hiç tanımadığımı anladım" dedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen ve İngiltere'deki üniversite yıllarında Gül ile oda arkadaşlığı şapmış olan Habertürk yazarı Fehmi Koru, “Tayyip Erdoğan, ‘Halkın seçtiği Cumhurbaşkanı farklı davranmalı’ pozisyonunu çok belli ettiği andan itibaren onu hiç tanımadığımı anladım" dedi.

Nokta dergisinden Fatih Vural'ın sorularını yanıtlayan Fehmi Koru, Abdullah Gül’ün siyasete girmesi ihtimaline ilişkin olarak da “Her şeyden önce AK Parti’yi değiştirir" dedi.

"Anayasa’da yazılanları aşmak istiyor ama mümkün değil. Başbakan kim olursa olsun Gül-Erdoğan ilişkisinden farkı olmaz” açıklaması da sorulan Fehmi Koru, "Görüntü itibarıyla değil, fena halde yanıldım!" ifadesini kullandı.

Gül'ün tekrar siyasete dönüp dönmeyeceğine ilişkin ihtimallere de değinen Koru, "Gül’ün siyasete girmesi her şeyden önce AK Parti’yi değiştirir" görüşünü dile getirdi. "AK Parti, toplumun beklentilerine cevap vermek için kuruldu" diyen Koru, "Halk da bunu anladığı için büyük teveccüh gösterdi. Oyunu, 2011 Seçimleri’nde yüzde 50’ye kadar ulaştırdı. Eğer bu parti son seçimde yüzde 9 oy kaybetmişse, insanların beklentilerine cevap vermede bir sıkıntı yaşıyor demektir" diye konuştu.

Koru’ya yapılan röportajın konuyla ilgili bölümü şöyle:

Habertürk’e başladığınız sırada verdiğiniz bir röportajda, Cumhurbaşkanı adayı olan Erdoğan için “Neticede Anayasa’ya uyacağına dair yemin edecek. Anayasa’da yazılanları aşmak istiyor ama mümkün değil. Başbakan kim olursa olsun Gül-Erdoğan ilişkisinden farkı olmaz” dediniz ve görüntü itibarıyla yanıldınız…

Görüntü itibarıyla değil, fena halde yanıldım! Tek yanılan bensem, hatamı kabul ederim; ama pek çok insan benim beklentim içerisindeydi. Tayyip Erdoğan, “Halkın seçtiği Cumhurbaşkanı farklı davranmalı” pozisyonunu çok belli ettiği andan itibaren onu hiç tanımadığımı anladım.

Bunu biraz açar mısınız?

Normal şartlarda Tayyip Erdoğan değil, başka biri olsa, Anayasa’nın bir sınır belirleyici olduğunu düşünürdü. Ama Tayyip Bey’in böyle düşünmediğini anladık. Demek ki Tayyip Bey’i tanımamışım. Zaten çok yakından tanımadığımı da daha önce yazmıştım. Abdullah Gül kadar tanıdığım birisi değildi.

'BAŞKANLIK TARTIŞMALARI ABESLE İŞTİGAL'

Erdoğan’ın farklı davranmasına sebep olan, başkanlık sistemine iştiyakı mı?

Ben olaya şöyle bakıyorum: Cumhurbaşkanı, hangi yöntemle seçilirse seçilsin Anayasa’ya uymak, Anayasa’da var olan yetkilerini kullanmak, Anayasa gereği ettiği yemine uymak zorunda. Halkın seçtiği Cumhurbaşkanı olarak daha fazla yetki istiyorsa bunu yeni bir Anayasa çalışması içinde gerçekleştirip yeni yetkiler aldıktan sonra öyle davranabilir. “Ben yetkilerimi sonuna kadar kullanırım.” Tabii ki kullanabilirsin, ama Anayasa’nın verdiği yetkiler olmak şartıyla! Tayyip Erdoğan, halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı olmayı, var olan yetkilerin ötesine geçebilme nedeni olarak kabul etti ve öyle davranıyor.

Nokta