Sabiha Gökçen Havaalanı'nda tavşan kazası

Güncelleme:

Pegasus Havayolları'nın Münih seferini yapan yolcu uçağı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na inişi sırasında piste giren bir tavşana çarptı. İnişe hazırlanan iki yolcu uçağı ise pisti pas geçmek zorunda kaldı. Pilot ile hava trafik kontrolörü arasındaki o anlar telsiz konuşmasına yansıdı.

Pegasus Havayolları'nın PC1022 sefer sayılı Münih-İstanbul seferini yapan yolcu uçağının Sabiha Gökçen Havalimanı'na inişi sırasında ilginç bir olay yaşandı. Sabiha Gökçen Havalimanı'na 19.13'de teker koyan Airbus 320 Neo tipi uçak, piste giren bir tavşana çarptı. Olayı fark eden pilotlar, durumu Hava Trafik Kontrol Kulesine bildirdi.

Çarpma sonucunda hayatını kaybeden tavşanın pistten alınabilmesi için, inişe hazırlanan uçaklara izin verilmedi. Bu nedenle Türk Hava Yolları'nın TK7863 Urmia-İstanbul ile Pegasus Havayolları'nın PC 332 Budapeşte-İstanbul seferini yapan uçakları pisti pas geçmek zorunda kaldı. 

4 dakika içinde olay yerine giden ekiplerin pisti temizlemesinin ardından hava trafiği normale döndü. Pisti pas geçen her iki uçak da bir müddet sonra Sabiha Gökçen Havalimanı'na indi. 

KULE VE PİLOT ARASINDAKİ O KONUŞMA 

Pilot ile hava trafik kontrolörü arasındaki o anlar, telsiz konuşmalarına da yansıdı. Pilot ve kontrolör arasında şu diyalog gerçekleşti:

Pilot: 'Touchdown'da(uçağın inişi) bir tavşan ile karşılaştık. Ezip ezmediğimizi bilmiyoruz. 

Kule: "Touchdown'da bir tavşan ile karşılaştık." dediniz doğru mudur?

Pilot: Doğrudur, efendim. Teker koymayla birlikte altımızdan geçti. Ezip ezmediğimizi bilmiyoruz. 

Kule: Teşekkür ederim. Sağ olun. 

 YER EKİPLERİ PİSTE GİRDİ

Pilotun tavşanı rapor etmesinin ardından hava trafik kontrolörü pistte gerekli kontrollerin yapılabilmesi için inişte olan iki uçağa pas geçme talimatı verdi. Kontrolör, yer ekiplerine "İniş trafiği 'touchdown'da bir şeye çarpmış olabileceğini söyledi. O yüzden dolayı kontrol almamız lazım" diyerek yer ekiplerine pisti giriş izni verdi.