Sivas katliamı için buluşma çağrısı

Sivas katliamı için buluşma çağrısı

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Derneği Galatasaray Meydanı'nda Sivas katliamı için toplandı.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Muhittin Yıldız, Sivas katliamının üzerinden 23 yıl geçtiğini, o dönem doğanların dahi bugün yetişkin bireyler olduğunu belirterek, "Hala yanıyor Madımak Oteli ve dostlarımızın 'yardım edin' çığlıkları kulaklarımızda çınlıyor hala" dedi. İstanbul'daki Alevi Bektaşi Federasyonu ile Pir Sultan Abdal Derneği'nin il genelinde bulunan şubeleri öncülüğündeki Aleviler, Galatasaray Meydanı'nda toplandı.

"Her yer Sivas, her yer direniş", "Sivas'ı unutma, unutturma" ve "Madımak Oteli müze olacak" sloganları atan kalabalık, 2 Temmuz'da Sivas'ta yapılacak anma etkinliklerine katılım çağrısı yaptı.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun da destek verdiği etkinlikte Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün, kısa bir açıklama yaparak, Sivas'ın daha anlamlı bir şekilde anılması için katılımın önemini vurguladı.

Düzgün'un ardından başkan yardımcısı Yıldız, hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu.

Yıldız, Sivas katliamının üzerinden 23 yıl geçtiğini hatırlatarak, "O dönem doğanlarımız dahi bugün yetişkin bireyler oldu. Bir koca zaman... Acılarımız, hakikat ve adalet arayışımız hala taze. Hala yanıyor Madımak Oteli ve dostlarımızın 'yardım edin' çığlıkları kulaklarımızda çınlıyor hala. Sivas katliamının henüz hesabı verilmemiş olmasına rağmen katiller elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor" diye konuştu.

"Gelin 2 Temmuz'da alanlarda olalım" diyen Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı: "Bütün demokratik kurumları, yaşama hakkına saygı duyan, 'bütün katliamların hesabı sorulsun, hiçbir katliamın sorumlusu/sorumluları yargılanmadan bu defter kapanmasın' diyen dostlarımız; sokaklar ve meydanlar katliamcı çetelerin değil, halk mücadelesi veren onurlu yurttaşlarındır. Sivas katliamı toplumun vicdanında bir yaradır. Gelin bu 2 Temmuz'da Sivas'ta ve Ankara'da buluşalım. Birlik olalım, güç olalım." Açıklamanın ardından gruptakiler dağıldı.