Siyasete geri döneceği konuşulan Tansu Çiller: ''Milletime bir şeyler vermek istiyorum''

Siyasete geri döneceği konuşulan Tansu Çiller: ''Milletime bir şeyler vermek istiyorum''
Güncelleme:

Eski Başbakan Tansu Çiller, aktif siyasete dönme konusunda henüz bir karar vermediğini söyledi. Tecrübelerini paylaşmak istediğini dile getirirken "Bu benim bir borcum. Bu benim üstümde bir vebal" ifadesini kullandı.

Özellikle 15 Temmuz 2016'da düzenlenen darbe girişiminden sonra sık sık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la fotoğraf veren, son zamanlarda siyasete dönmek için eski Doğru Yol Partililerle (DYP) görüştüğü belirtilen eski Başbakan Tansu Çiller, iktidara yakınlığıyla bilinen Turkuvaz Medya Grubu'nun etkinliğinde konuştu.

'Güçlü Türkiye'nin Güçlü Kadınları Zirvesi'nde ATV Spikeri Nihan Günay'ın sorularını yanıtlayan Çiller, aktif siyasete dönme konusunda 'henüz bir karar vermediğini, ancak nereye karar verirse versin bunu koltuk için yapmayacağını' söyledi. "Bu benim bir borcum. Bu benim üstümde bir vebal" diye de ekledi.

 

"Bu millet bana sadece ilk kadın başbakanlığı görevini vermedi. İlk kadın hazine bakanı, ilk kadın içişleri bakanı, ilk kadın başbakan yardımcısı ve sonrasında ilk kadın başbakanlığı verdi" diyen Çiller'in açıklamaları şöyle:

"Ülkede sağ bir partinin de ilk kadın genel başkanı oldum. Millet bana bunları verdi ve kucakladı. Beni Anadolu kucakladı. Ben milletimi özledim. Beni aktif siyasete katmak için geçmişte de otobüslerle geldiler. Eğer ülkemi büyük bir sıkıntıda görmezsem, ona çözüm üretebilecek bir katkım olmazsa, bana bir talep de olmazsa siyasetle meşgul olmam.

'BEN ARTIK MİLLETİME BİR ŞEYLER VERMEK İSTİYORUM'

Ancak gelinen noktada dünyanın o kadar çok farklılaştığını, nelere meyillendiğini gördükçe, ben artık milletime bir şeyler vermek istiyorum. Her şeyden daha fazla tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Tecrübelerimi özellikle gençlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü onlar bilmiyorlar. Önlerine konan şeyleri kabul ediyorlar. Bunu karşılaştırmak lazım. Bunları tecrübelerimle, aldığım derslerle paylaşmaya hazırım.

'HAZIR DEĞİLİM' DEDİ VE EKLEDİ: 'BU BENİM ÜSTÜMDE BİR VEBAL'

Sadece hazır değilim, bunu istiyorum. Kim ne kadar isterse, o kadarını alır. Bu benim bir borcum. Bu benim üstümde bir vebal. Yani karar vermiş durumda değilim. Ama neye karar verirsem vereyim bunu koltuk için yapmayacağım, bunu bir ikbal için yapmayacağım. O kadar açık ki içimde, o kadar buna kararlıyım ki. Neye ihtiyaç görürsem orada olmaya çalışacağım. Ben verebildiğim kadarıyla, kim almak isterse alabildiği kadar."

 Bu noktada Çiller'in siyasete dönme hamleleri, kulislerde Millet İttifakı'nı bölme girişimi olarak yorumlandığını hatırlatalım.