Suriyeli ve Afgan çocukları kullanıyorlar

Suriyeli ve Afgan çocukları kullanıyorlar
Güncelleme:

Cumhuriyet Savcısı Yücetürk, 'Afgan ve Suriyeli çocuklar, uyuşturucu satıcıları için önemli bir potansiyel oluşturuyor. Hem sayıları çok hem de daha az ücretle bunu yapıyorlar.' dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işsiz, ekonomik geliri iyi olmayan, sokakta yaşayan Suriyeli ve Afgan çocukların uyuşturucu satıcılarınca kullanıldığını öne sürdü.
 
Kalacak yeri olmayan, barınma ihtiyacı bulunan yabancı uyruklu çocukların uyuşturucu madde satıcılığını, en kolay para kazanma yöntemi olarak gördüklerini anlatan Yücetürk, "Suriyeli ve Afgan çocuklar, uyuşturucu satıcıları için önemli bir potansiyel oluşturuyor. Hem sayıları çok hem de daha az ücretle bunu yapıyorlar. Türklerin 500 liraya yaptığı işi, Suriyeliler 100 liraya, Afganlar da 50 liraya yapıyor. Bu çocuklar, işin ne olduğunu ya da hangi cezayı alacaklarını bilmedikleri için böyle bir yola sapıyorlar." diye konuştu.
 
"Çocuk, hakkında soruşturma başlatılınca kenti terk ediyor"
 
Her nöbetinde mutlaka Suriyeli ve Afgan çocukla karşılaştığını, bu durumun ciddi bir sıkıntı oluşturduğunu dile getiren Yücetürk, "Suriyeli ya da Afgan çocuğu serbest bıraktıktan sonra bir daha bulmanız mümkün değil. Çocuk, hakkında soruşturma başlatılınca kenti terk ediyor, başka yere gidiyor. Tekrar bulmanız da mümkün olmuyor o zaman da cezai yaptırım karşılıksız kalıyor." ifadelerini kullandı.
 
Yücetürk, yabancı uyruklu çocukların sadece uyuşturucu madde değil kaçak sigara, kitap gibi yasa dışı işlerde de kullanıldığını kaydetti.
 
Uyuşturucu madde satıcılarının eğitimsiz, sokakta yaşayan, işsiz çocukları önce uyuşturucuya, ardından satıcılığa yönlendirdiklerini anlatan Yücetürk, "Cezaevlerine gönderilen uyuşturucu satıcılarının 'torbacı' denilen en alt kesimdeki satıcılar. İşin tepesinde duranlara ulaşmak lazım." dedi.
 
 

AA