Teslim olan PKK'lıdan şok itiraflar

Teslim olan PKK'lıdan şok itiraflar

Teslim olan terörist "PKK'nın Sur yapılanması"nı anlattı...

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 3 Mart'ta teslim olan  "Azat" kod adlı terörist Deniz A, emniyette 36 terörist hakkında teşhiste  bulunarak, terör örgütü PKK'nın ilçedeki yapılanmasını anlattı. 
 
 Terör örgütü PKK'ya yönelik 28 Kasım 2015'te başlatılan ve 103 gün  süren operasyonlarla teröristlerden temizlenen Sur'da 3 Mart'ta güvenlik  güçlerine teslim olan terörist Deniz A. (20), örgütün ilçedeki yapılanması ve kırsaldan gelen teröristlerle ilgili bilgi verdi.
 
  Sözde "öz yönetim" ilanının ardından çukurların kazıldığı ve  barikatların kurulduğu günlerde ilçeye giderek silahlı faaliyette bulunduğunu  itiraf eden Deniz A, "Sokağa çıkma yasağı ile başlayan operasyonlar sonrası  bölgede sıkıştık, gıda, giyim ve mühimmat gibi malzemelerimiz tükendi, Sur'da  yaşayan insanlara zarar verdik. Sur'da gerçekleştirdiğim eylem ve faaliyetlerden  pişman oldum." dedi.
 
 "Saldırılar kameraya alınır, gece eğlence düzenlenirdi"
 
Terör saldırılarından dolayı zarar gören tarihi Kurşunlu Camii  civarında 12 örgüt mensubu ile faaliyet yürüttüğünü aktaran Deniz A, caminin ön  kısmına daha önceden tuzaklanan mayını imha etmeye gelen güvenlik güçlerine karşı  "Şenda" kod isimli örgüt üyesinin mayını patlattığını belirtti.
 
"Delil" kod isimli terörist Mesut S'nin mayının patlatılma anını  kameraya çekmesi için talimat verdiğini bildiren Deniz A, "Güvenlik güçlerine  karşı örgüt üyelerince yapılan saldırılar kameraya alınıyordu, akşam ise  saldırıları kutlamak için eğlence düzenleniyordu. Sonradan bu kamera enkaz  altında kaldı." ifadelerini kullandı.
 
 İlçeye kırsaldan gelen "Şevger" kod adlı terörist Ömer S'nin el yapımı  patlayıcıları hazırladığını aktaran Deniz A, güvenlik güçlerine karşı suikast  amaçlı sızma esnasında dikkat dağıtmak için 3-4 kilogram olan el yapımı  patlayıcıları patlattığını kaydetti.
 
Teröristler "hastane" kurmuş

 Deniz A, "Doktor" kodunu kullanan terörist Bedri O'nun ve DBP Bağlar  Eş Başkanı Rihan Kavak Özbek'in teröristler tarafından kurulan "hastane"de  operasyonda yaralanan teröristlerin tedavilerini gerçekleştirdiğini anlattı.
 
 Sur ilçesinde örgütün dağ kadrosundan teröristler bulunduğunu söyleyen  Deniz A, "Örgüt içindeki yapılanma ve disipline uymayan teröristlere ağaca baş  aşağı bağlanma, soğuk suyun bulunduğu kazanda bekletilme ve yemek yememe cezası  verilirdi." diye konuştu.
 
Terör örgütünün sözde Sur sorumlusunun "Harun" kod adlı terörist Cihat  Türkan olduğunu anlatan Deniz A, ifadesinde şunlara yer verdi:
 
 "Bu terörist Lice ilçesinde kırsal alanda faaliyet yürütürken PKK  tarafından Sur ilçesine gönderildi. Telsiz ve uzun namlulu silah taşırdı.  Güvenlik güçlerine teslim olduğumuz gün beni yanına çağırarak, bizimle birlikte  bölgeden çıkarılan ölü ve yaralı örgüt mensuplarını götürmemi istedi. İki kez  nöbet tuttuğum örgütün hastanesine geldiğini görmüştüm. Güvenlik güçlerince  yapılan operasyonda yaralanan teröristler, örgüt tarafından oluşturulan hastanede  tedavi ediliyordu."