''Yerel seçimler iptal edilirse...'' Yeniden seçim tarihi belli oldu

''Yerel seçimler iptal edilirse...'' Yeniden seçim tarihi belli oldu
Güncelleme:

Bu pazar günü yapılacak olan 31 Mart yerel seçimlerinin herhangi bir nedenden dolayı yeniden yapılmasına karar verilirse, yenileme seçimlerinin yapılacağı tarih belli oldu. Hatırlanacağı gibi 2019 yılındaki yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı, AK Parti'nin itirazları sonrasında yeniden yapılmıştı...

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin bazı yerlerde iptal edilmesi durumunda, yenileme seçimlerinin 2 Haziran Pazar günü yapılmasına karar verdi.

YSK'nin Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetler Seçimi Hakkında Kanun gereği, bir seçim çevresindeki seçimin, seçim işlemleri sebebiyle iptaline karar verildiği takdirde, o seçim çevresinde yeniden seçim yapılacağı, bunun da 2024 yılının haziran ayının ilk pazar günü olması gerektiği belirtildi.

Kararda bu nedenle, 31 Mart 2024 günü herhangi bir sebeple yapılamamış belediye seçimleri, muhtar ve ihtiyar meclisi/heyeti üyeliği seçimleri ile 1 Ocak 2024'ten bu yana oluşan mahalli idare birimlerinden olan köylerin muhtar ve ihtiyar meclisi üyeliği seçimleri"nin 2 Haziran Pazar günü yapılmasının gerektiği kaydedildi.

'Sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak'

Kararda, yeniden yapılması gereken seçimlerin, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu, bu nedenle sadece oy verme işlemlerinin tekrarlanması gerektiği vurgulandı.