Zindaşti davasında dosya savcılığa gönderilecek

Zindaşti davasında dosya savcılığa gönderilecek
Güncelleme:

İran uyruklu Naci Şerifi Zindaşti ile aralarında 5 polisin de olduğu 33 sanıklı organize suç örgütüne ilişkin davada sona gelindi. Mahkeme, dosyanın mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilmesine karar verdi.

Kırmızı bültenle aranan İran uyruklu uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti ile aralarında 5 polisin de olduğu 33 sanıklı organize suç örgütüne ilişkin davada sona gelindi. İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar E.Ö. ve C.D.S. ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bazı tutuksuz sanıklar da salonda hazır bulundu.

Duruşmada davanın beş polis sanığıyla ilgili gizli tanık ifadesi alındı.

Gizli tanığın görüntüsü ve sesi değiştirilerek alınan ifadesinde, İ.Ü. cinayetini kimin işlediğini bilmediğini söyledi. Soruşturma aşamasında İ.Ü.’ı U.Ç.’nın yanında çalışan birinin öldürdüğünü söylediğini aktaran gizli tanık, bu durumu görmediğini, duyumdan ibaret olduğunu söyledi. Gizli tanığa sorular yönelten sanık E.K., kamu görevlisi olarak görev yapmaya devam edip etmediğini sordu. Gizli tanık ise bu soruya yanıt vermedi. Sanık polislerden E.K.’nın avukatı da tanığın duyumlarının kaynağının sorulması gerektiğini söyledi. Daha sonra söz verilen tutuklu sanıklar ise, tahliyelerini talep etti.

İKİ SANIĞIN TAHLİYE TALEBİNE RET

Mahkeme heyeti, sanıklar C.D. ve E.Ö.'in tahliye taleplerinin reddedilerek tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Sanıklar E.Ö., A.K., İ.D., T.H.C., Naji Sharıfı Zindashti haklarındaki yakalama emirlerinin devamına karar veren heyet, dosyanın mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bazı sanıkların adli kontrollerinin kaldırılmasına karar veren heyet, duruşmayı erteledi. 

DHA