Sn. İmamoğlu ve Sn. Yavaş'ın seçim gezileri ve 5018 sayılı kanun

Güncelleme:

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük yazdı: Sn. İmamoğlu ve Sn. Yavaş'ın seçim gezileri ve 5018 sayılı kanun

Bilindiği üzere Sn. İmamoğlu ve Sn. Yavaş, büyükşehir belediye başkanlığı görevleri dışında, parti liderleriyle seçim gezilerine katılıyorlar. Yani, İstanbul ve Ankara gibi iki önemli şehirdeki işlerini bırakıp, deprem bölgeleri başta olmak üzere, Anadolu’yu turluyorlar. Hatta Sn. İmamoğlu, hepimizin bildiği üzere çok öncesinden yurt gezilerine çıkıyor, mitingler yapıyordu.

Bu durum, ilgili belediyelerde işlerin nasıl yürüdüğü, hizmetlerin aksayıp aksamadığı sorularını akıllara getirebilir. Bu süreçte, belediye kurumsal hizmetleri aksamadan yerine getiriliyor ve verilen hizmetlerden İstanbul ve Ankara halkı memnun ise, İstanbul ve Ankara gibi iki önemli Büyükşehir Belediyesi için bu durumu başarı olarak kabul etmek gerekiyor.

Ülkemizde yürürlükte bulunan ve belediyelerde de uygulanan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, kişilere bağlı olmayan kurumsal yönetim anlayışının benimsenmesini ve uygulanmasını ilke edinmiştir. En alt yöneticiden en üst yöneticiye kadar tüm çalışanları kapsayan, yetki devirleri ve sorumluluklar veren kurumsal yönetim anlayışı, kurum başarıları için olmazsa olmaz temel şarttır.

Sayın Başkanların kişisel çalışma yöntemleri ve performansları elbette önemlidir. Ancak, Sayın Başkanları İstanbul ve Ankara dışında sıklıkla görünce, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri için kurumsal yönetim anlayışının benimsendiği ve yönetimin kişilere bağlı olmaktan çıktığını, dışarıdan bakarak söyleyebiliriz. Bunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun bir uygulama başarısı olarak kabul edebiliriz. 5108 sayılı Kanun’a göre görev yapan bir İç Denetçi olarak bundan memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum.

Tabi ki burada önemli kriter, belediye hizmetlerinin yasal mevzuata uygun aksamadan yürüyor olması ve verilen hizmetlerden halkın memnun olmasıdır. Yani, yasal mevzuat ve performans kriterlerinin yerine getiriliyor olmasıdır. Aksi halde sonuçlarını, hizmet alan vatandaşlar bir sonraki seçimlerde değerlendirecek ve ona göre karar verecektir.

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun hedeflediği ilkelerin, ülkemizdeki tüm idarelerde işlerlik kazanması ve hizmet odaklı, kişilere bağlı olmayan kurumsal yönetim anlayışlarının benimsenmesi temennisiyle, güzel bir gün diliyorum.

Saygılarımla.

Levent Küçük
Genel Başkan
Tüketiciler Derneği (TÜDER)

Diğer Yazıları
Bahşiş nedir, bahşiş vermek zorunlu mudur ?
Trafikte motokuryelere yol vermek
Dünya Su Günü