Tek ortak değerimiz T.C. Kimlik Numaramız

Güncelleme:

Türkiye, tarihinin en kritik günlerinden geçiyor.

“ Yeni Türkiye’yi kuruyoruz “diye yola çıkan Ak Parti’nin politikaları her şeyi değiştiriyor.

Her toplumsal oluşum, ( Parti, Dernek, Etnik grup, Dini grup, Mezhep grubu, İdeolojik grup, vs. ) devletten kendi özel istek ve çıkarlarına göre tavır almasını istiyor.

En somut olay ise Kobani’de yaşıyor.

PKK çizgisinde olan Kürt kökenli oluşumlar feryat edip, devleti göreve çağrıyor:

“ İŞİD katilleri, Kobani’de Kürt kardeşlerimizi katlediyor. TC devleti bu insanlık suçuna neden seyirci kalıyor. Kobani düşerse çözüm süreci biter, analar yeniden ağlar “

Şimdi, “ Kobani ile çözüm sürecinin ilişkisi ne ? Kobani de TSK mı katliam yapıyor ? Düne kadar hain ve işgalci olan TSK’dan mı yardım istiyorsunuz “ diyip konuyu uzatmayacağım.

Asıl konu başka.

Bir an için, Kürt kökenli TC vatandaşlarının bu talebinin devlet tarafından yerine getirildiğini, TSK’nın bir bölümünün Kobaniye girip, İŞİD’e karşı savaştığını varsayalım.

Ya sonrası ?

Eğer Türk kökenli TC vatandaşları da, “ Kuzey Iraktaki Türkmenler İŞİD tarafından katlediliyor. Ordu Kuzey Irak’a da girsin “ talebinde bulunursa, ne olacak ?

Ülkenin % 15’lik Kürt  kesimden gelen feryata duyarsız kalmayan TC Devleti, elbetteki ülkenin  % 80’likTürk kesiminden gelen bu feryatın da gereğini yapacak, TSK bir cephede Kuzey Irak’ta açacak.

Yani TSK iki cephede savaşacak, cepheden her gün şehit cenazeleri gelecek. Yani analar hüngür hüngür ağlayacak.

Durun daha bitmedi. Asıl zulum Çin tarafından Uygur Türklerine yapılıyor. Bu yıl 2.500 Uygur Türkü düzmece davalarla Çin mahkemelerinde hızla yargılanıp, idam edildi. Uygur Türkü kökenli TC vatandaşları aylardır feryat ediyorlar ama seslerini duyuramıyor.

Ama artık bu feryat karşılıksız kalamaz. Bu kez de TSK’ya Çin’in yolu gözüktü. Allahtan THY’nin Çin’e direk seferleri var, Kayseri Komando tugayı rahatca Çin’e operasyon yapar..

Ya yarın öbürgün Balkanlar karışır da Sırplar yine Boşnaklara saldırırsa ne olacak ?

Türkiye’de 3 milyona yakın Boşnak Türkü var. Bu insanlar,  “ Kardeşlerimiz katlediliyor. F16’lar bugünlere lazım. Hemen Belgrad’ı bombalayalım “ derse,  devlet, “ Hayır, savaşmayalım, sevişelim mi “ diyecek ? Bir cephede Balkanlarda açtık mı ?

Örnekleri arttırmak mümkün.

Herkes şunu kafasına koysun.

Türkiye’de her etnik kökenden, her dinden, her mezhepten, her ideolojiden insan vardır ve var olacaktır.

Ancak bu ülkeyi yönetenler, alacakları her kararda tek bir kıstası esas alacaktır:

“ Türkiye’nin ulusal çıkarları “

Sorumsuz baskı grupları kendi özel çıkarları için Devleti baskı altına almaya kalkabilir.

Devlete düşen, bu baskıları göğüsleyip, ülkenin ulusal çıkarlarına göre politika izlemelidir.

Evet TSK Kobani’ye girebilir. Ama bunun gerekçesi asla Kürt kökenli TC vatandaşlarının soydaşlarının öldürülmesi olamaz. Bunun gerekçesi, Türkiye’nin ulusal çıkarlarının Kobaniye girmesini gerektirmesi olabilir.

Bakın, Türkiye 1974’de Kıbrıs’a çıkarma yaptı.  Bunun nedeni orada Rumlar tarafından katledilen 100 Kıbrıs Türkü değil,  Kıbrıs’ın bir Yunan adası olmasının Türkiye’ye yaratacağı jeopolitik riskdi.

Sonuç ne derseniz...

Bu ülkenin kaderinde ister sadece seçmen olarak, ister siyasetci olarak söz sahibi olun, tüm siyasal davranışlarınızda yapmanız gereken tek şey şudur. 

Etnik Kökeninizi, Dininizi, Mezhebinizi, İdeolojinizini... Hepsini Unutun !

TEK ORTAK DEĞERİMİZ TC KİMLİK NUMARAMIZ !

Hepimiz bu ülkeye 11 rakamdan oluşan TC Kimlik numarası ile bağlıyız.. Tüm kararları ülkemizin ulusal çıkarlarına göre alacağız.

TC Devleti; ne türklerindir, ne müslümanlarındır, ne atatürkçülerindir, ne sünnilerindir ne de kürtlerin.

TC Devleti, her kararını, bu ülkeye TC Kimlik numarası ile bağlanmış 77 milyon kişinin ortak çıkarlarına göre almalıdır.

Eğer bu ülke, İktidardaki siyasetcilerin ya da çok gürültü çıkartan baskı gruplarının;  kendi etnik, din, mezhep ve ideolojik çıkarlarına göre yönetilirse,  bu güzel ülke er ya da geç çöker, hepimiz bu enkazın altında kalırız.

Nokta

Aydın Özdalga

twitter.com/aydinozdalga