Gazeteci Latif Şimşek'i darbeden sanığın cezası belli oldu

Gazeteci Latif Şimşek'i darbeden sanığın cezası belli oldu
Güncelleme:

Bir televizyon programında Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ile tartışan gazeteci Latif Şimşek'i darbettiği iddiasıyla yargılanan Emrah T., 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki  duruşmaya, tarafların avukatları katıldı. Sanık Emrah T.'nin avukatı İsmail Işık, müvekkilinin olayla ilgili değilken tartışmayı görünce stüdyoya geldiğini, kavgayı aralamak için Latif Şimşek'i çekerek bir yere oturttuğunu, Şimşek'in 'Sen kimsin' demesi üzerine eylemi gerçekleştirdiğini belirterek lehine hükümlerin uygulanmasını talep etti.

İKİ SUÇTAN CEZA VERİLDİ

Mahkeme, Emrah T. hakkında "Tehdit" suçundan yeterli delil elde edilemediğinden beraat kararı verdi. Sanık T. hakkında "Kasten yaralama" suçundan 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, sanık T.'ı "Hakaret" suçundan ise 5 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın daha önce de kasıtlı suçlardan mahkumiyet kararı verildiği gerekçesiyle hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına hükmetti.

İDDİANAME

İddianamede, 6 Ağustos 2022 tarihinde bir televizyon kanalında yayınlanan "Gündeme Dair" programında konuk olan gazeteci Latif Şimşek ve milletvekili Cemal Enginyurt'un arasında tartışma yaşandığı, diğer konukların tarafları sakinleştirmeye çalıştığı, bu sırada Emrah T.'nin Latif Şimşek'i yumruk ve tokat atmak suretiyle darbettiği belirtildi. Emrah T.'ın, Latif Şimşek'e küfür de ettiği belirtilen iddianamede, olay anına ait kamera görüntülerine göre şüphelinin şikayetçiyi ensesinden kendisine doğru çekerek, sağ eliyle yumruk attığı, yüzüne tokat attığı ve vurmaya devam etmek istediği, ancak diğer şahısların araya girdikleri kaydedildi. Adli Tıp raporunda şikayetçinin olay nedeniyle meydana gelen yaralanmasının basit tıbbi müdahaleyle giderilebilir nitelikte olduğu ifade edildi. Sanık Emrah T.'ın ifadesinde, olay anında aşırı tahrik edildiği ve öfkesine yenik düştüğü için şikayetçiye fiziki müdahalede bulunduğunu söylediğine yer verildi. Taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine Emrah T. hakkında "Basit Yaralama", "Hakaret" ve "Tehdit" suçlarından 1 yıl 1 aydan 5 yıl 4 aya kadar cezası talep edildi. Olay nedeniyle tutuklanan sanık Emrah T. 21 Ekim 2022 tarihli ilk duruşmada tahliyesine karar verilmişti. 

DHA