TRT'den ''eşeğe tecavüz'' iddiasına tazminat davası

TRT'den ''eşeğe tecavüz'' iddiasına tazminat davası
Güncelleme:

Bünyesinde 19 avukat bulunduran TRT'nin, “Maysa ve Bulut” adlı çizgi filmde “Eşeğe cinsel istismar” görüntüsünün ekrana yansıtıldığı iddialarıyla ilgili 7 kişiye tazminat davası açtığı ortaya çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın TRT’yle ilgili soru önergesine cevap veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TRT Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği biriminde 19 avukatın görev yaptığını açıkladı. Oktay, cevabi yazısında, kurumda avukat unvanında çalışan personelin, SGK 4/C kapsamında kadro karşılığı sözleşmeli personel statüsünde istihdam edildiğini, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile sağlanan özlük haklarına sahip olduğunu aktardı.

Öte yandan Oktay’ın, Tanal’ın TRT’nin serbest avukatlardan avukatlık hizmeti satın alıp almadığına ilişkin sorusunu yanıtsız bırakması dikkat çekti.

TRT “EŞEĞE CİNSEL İSTİSMAR” TARTIŞMASINDA 7 KİŞİYE DAVA AÇMIŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ayrıca, TRT Çocuk kanalındaki “Maysa ve Bulut” adlı çizgi filmde “Eşeğe cinsel istismar”  görüntüsünün yayınlandığı iddiasıyla başlayan tartışmalar kapsamında TRT’nin 7 kişiye dava açtığını bildirdi. Oktay, “Maysa ve Bulut isimli çizgi filmde yer alan iddialarla ilgili olarak manevi tazminat talepli 7 ayrı dava açılmıştır” bilgisini aktardı.

NE OLMUŞTU ?

TRT Çocuk kanalında “Maysa ve Bulut” isimli çizgi filmde ekrana yansıyan eşek görüntüsü, tartışma konusu olmuştu. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, “Eşeğe cinsel istismar” iddiasını dile getirmişti. Tartışmalar üzerine bir açıklama yapan TRT, “TRT Çocuk kanalımızda yayınlanan Maysa ve Bulut isimli çizgi filminde yer alan fırtına sahnesinde herkes telaşla koşturarak zararı azaltmak için çaba harcarken, bir oba sakini de eşeğini korumak için ahıra götürmeye çalışmaktadır. Rüzgârdan ötürü sallanan şalvarın göründüğü bu sahne; hastalıklı bir zihnin ürünü olarak akıl dışı bir iftirayla yorumlanmıştır” ifadelerini kullanmıştı. Gerekli tüm yasal süreçlerin başlatıldığı belirtilmişti.

 

Seçiniz...